Gdy przygotowania do EURO 2012 ruszyły w Polsce pełną parą, do akcji wkroczyli także producenci farb, zdając sobie sprawę z ogromnego potencjału zarówno sprzedażowego jak i marketingowego tego przedsięwzięcia dla ich produktów. Każdy nowy lub odnawiany stadion to ogromne powierzchnie wymagające odpowiedniej ochrony w zakresie antykorozji stali oraz betonu.
Warszawa – Stadion Narodowy
Stadion Narodowy w Warszawie jest w stanie pomieścić 58 tysięcy widzów i został zbudowany z ambicją, że rozgrywane będą na nim mecze najbardziej elitarnych rozgrywek w Europie. Dbając o wysoką estetykę wykończenia i trwałość powłoki do zabezpieczeń antykorozyjnych wybrano farby marki International. Podstawowym zabezpieczeniem jest system antykorozyjny złożony z farb Interzinc, Intercure oraz warstwy nawierzchniowej z polisiloksanowej farby Interfine 878. Na części obiektu, gdzie wymagane było zabezpieczenie ogniochronne wykorzystano dwuskładnikową epoksydową farbę ogniochronną Interchar 212.
Wrocław
Decyzję o budowie stadionu we Wrocławiu na EURO 2012 podjęto w roku 2007. Prace budowlane rozpoczęły się dwa lata później i trwały do początku roku 2011, a ich efektem jest obiekt o wysokości prawie 40 m, zajmujący działkę o powierzchni ponad 160 tys. m2. Szczególny nacisk położono na ochronę antykorozyjną stalowej konstrukcji dachu – konieczne było zapewnienie odpowiedniego pokrycia na jej wspornikach, łączeniach i kratownicach, elementach o łącznej masie 4500 ton. Cała powierzchnia wymagająca pokrycia to około 50 000 m2. Zadecydowano, że w tym celu wykorzystane zostaną produkty firmy Geholit-Wiemer.
Zastosowano system powłok o grubości 240 μm, odpowiadający kategorii korozyjności C4 (silne obciążenie korozyjne). Na pokrycie składają się trzy warstwy. Jako grunt wykorzystana została wysokiej jakości farba gruntująca z pyłem cynkowym Gehopon-E87-Zink –warstwa sucha o nominalnej grubości (NDFT) 60 μm. Rolę warstwy pośredniej o grubości 120 μm spełniła farba o wysokiej zawartości części stałych Gehopon-O094-ZB, zaś zewnętrznej – Wieregen-M29 (NDFT 60 μm) w odcieniu RAL 9006. System pokryć został szybko i sprawnie zaaplikowany, dzięki czemu w ciągu zaplanowanych sześciu miesięcy cała konstrukcja dachu była gotowa do użytku.
Poznań – Stadion Miejski
W przypadku poznania, niestety nie udało nam się znaleźć dokładnych informacji na temat zastosowanych technologii malowania. Wiemy natomiast, że do wykonania jednobarwnej posadzki żywicznej w kolorze RAL 7038 na betonów płyt audytoryjnych i na stropach w ciągach komunikacyjnych użyto farby Sikafloor 357.
Gdańsk – PGE Arena
Konstrukcja stalowa tego pięknego stadionu została pomalowana zestawem farb antykorozyjnych firmy International. Na powierzchni 90 tysięcy metrów kwadratowych zastosowano czterowarstwowy system antykorozyjny składający się z farb Interzinc, epoksydowych farb Intergard oraz farby nawierzchniowej Interthane.
Również produkty grupy Mapei zastosowano w wielu miejscach gdańskiego stadionu Arena w celu zabezpieczenia powłok betonowych. W obrębie konstrukcji trybun zastosowano preparat antykorozyjny Mapefer 1K, środek gruntujący Elastocolor Primer chroniący przed wpływem czynników atmosferycznych i zapewniający bardzo dobrą przyczepność farby – dwóch warstw Elastocolor Pittura w kolorze ciemnoszarym. Ta tworząca elastyczną i paroprzepuszczalną powłokę farba została zastosowana także w wariancie szarym na klatkach schodowych, w korytarzach prowadzących do womitoriów, na głównej sali bankietowej i na belkach nad przeszklonymi wejściami do strefy komercyjnej, w wariancie żółtym na zadaszeniach kas, zaś w wariancie żółtym, czerwonym, zielonym i niebieskim w strefach prowadzących do poszczególnych sektorów. Epoksydową farbą Mapecoat I 24 naniesiono natomiast na trybunach betonowych numery, którymi podpisane były miejsca siedzące dla kibiców.
Gdynia – stadion Arka Gdynia
Gdyński stadion klubu piłkarskiego Arka, miejsce treningów podczas Mistrzostw Europy, wymagał w ramach przygotowań do EURO odpowiedniego zabezpieczenia dobudowywanej części oraz renowacji starej konstrukcji. Poszukując odpowiednich farb zwracano uwagę przede wszystkim na skuteczną ochronę antykorozyjną oraz krótki czas schnięcia. Kryteria te spełniły produkty firmy Hempel. Zastosowano dwa antykorozyjne systemy powłokowe – na konstrukcję widowni oraz na podesty i poręcze. Kluczowym produktem stała się szybkoschnąca, epoksydowa farba zastosowana jako międzywarstwa, Hempadur Fast Dry 17410. Ten zyskujący coraz większe powodzenie produkt charakteryzuje się wysoką zawartością części stałych i niewielką – lotnych związków organicznych, dzięki czemu jest wydajny i przyjazny środowisku. W przypadku systemu na konstrukcję widowni zastosowano podwójną jego warstwę (120 μm + 100 μm), zaś na poręcze i podesty – pojedynczą o grubości 70 μm. Podczas rozbudowy gdańskiego stadionu na pokrycie stalowej konstrukcji o masie 640 ton zużyto około 10 000 litrów tej farby.
Rolę podkładu w obu systemach spełniła cynkowa farba Hempadur Zinc 17360 (o grubości warstwy 40 μm), którą wyróżnia wysoka odporność na ścieranie i na trudne warunki atmosferyczne po utwardzeniu, a także ochrona katodowa przed uszkodzeniami mechanicznymi i niska zawartość VOC. Jako warstwę zewnętrzną wykorzystano natomiast poliuretanową farbę Hempathane HS 55610.
Ostatecznie uzyskano na systemie podestów i poręczy powłokę o całkowitej grubości 160 μm, natomiast na konstrukcji widowni – 320 μm.