a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweSprawdzona i bezpieczna powłoka antybakteryjna

Sprawdzona i bezpieczna powłoka antybakteryjna

Powłoki antybakteryjne to jeden ze sposobów, jak zapobiec rozprzestrzenianiu się mikrobów. Muszą być one jednak zarówno skuteczne, jak i bezpieczne dla zdrowia. Jeden z europejskich producentów dostarczył próbki swoich farb na potrzeby prowadzonego w Szwecji badania, które sprawdzało pod tym kątem jedno z rozwiązań.

Fot. geralt / pixabay.com

Firma Teknos wzięła właśnie udział w niezależnym badaniu, które ocenić miało odporność na mikroby oraz bezpieczeństwo jednego z rozwiązań w tym zakresie. Badanie przeprowadzone zostało przez Kungliga Tekniska Högskolan w Szwecji.

Efektywne i bezpieczne

Obiektem badań były powierzchnie, na których zastosowano laminat z dodatkiem srebra oraz higieniczną farbę proszkową Teknos. Poddano je symulowanym warunkom pogodowym i odciskom palców. Celem było ustalenie skuteczności zastosowanych rozwiązań oraz sprawdzenie, czy srebro nie uwalnia się na powierzchni w ilościach zagrażających zdrowiu.

Badanie wykazało, że żadne wykrywalne ilości srebra nie pojawiły się na powierzchni, zaś srebro uwalniało się do sztucznego potu (stymulowane odciski palców) w stężeniach tysiąc razy niższych niż limity obowiązujące dla materiałów i polimerów do kontaktu z żywnością. Jeśli zaś chodzi o właściwości antybakteryjne – osiągnięto znakomitą redukcję mikrobów (Escherichia coli i Bacillus subtili) na powierzchni już po 20 minutach ekspozycji.

Ośrodki zdrowia i komunikacja miejska

Powłoki antybakteryjne mogą być stosowane w placówkach służby zdrowia, ale również wszędzie tam, gdzie ze względu na duże skupiska ludzi istnieje duże ryzyko przenoszenia infekcji – na przykład na lotniskach czy w pojazdach komunikacji miejskiej. Teknos opracowuje nowe technologie na tym polu m.in. w ramach fińskiej sieci HygTech Alliance, której celem jest dostarczenie całościowych rozwiązań antybakteryjnych dla miejsc publicznych.

Źródło: Teknos