REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Sondaż European Coatings: Rok 2021 udany, ale…

Mimo trudnych warunków rok 2021 dla większości branży farb wypadł stosunkowo dobrze – wynika z najnowszego sondażu European Coatings. Sporo niepokoju budzi jednak sytuacja na rynku surowców, która według prognoz nie ulegnie poprawie w najbliższym czasie.

sondaż European Coatings Journal

Fot. Hurca / pixabay.com

Co roku redakcja „European Coatings Journal” pyta producentów z Europy i Bliskiego Wschodu o ich nastroje, sytuację na rynku i ocenę minionego roku. Wyniki publikowane są zawsze w styczniowym numerze magazynu. Poniżej – krótkie podsumowanie tegorocznego sondażu.

Surowce – sytuacja bez precedensu

Większość producentów ocenia miniony rok – mimo wyzwań – jako udany. Mimo to negatywne zjawiska obserwowane na rynku już pod koniec 2020 obecnie nabrały jeszcze na sile, i tu praktycznie wszyscy respondenci są całkowicie zgodni. Mowa o problemach z zaopatrzeniem.

Sytuacja, w której pojedyncze surowce są tymczasowo niedostępne lub dostępne w wysokich cenach, nie jest niczym niezwykłym. To, co działo się na rynku w roku 2021, jest jednak bezprecedensowe. Brakowało praktycznie wszystkich surowców, a prócz tego również materiałów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym i transporcie – pojemników, worków i pudeł.

Małe szanse na szybką poprawę

Nierzadko producenci farb w minionym roku zwyczajnie nie byli w stanie otrzymać materiałów, których potrzebowali. Dodatkowo odnotowano ogromne wzrosty cen. Wszystko to przełożyło się na sytuację wytwórców oraz, w wielu przypadkach (jak Jotun czy Hempel), na ich własny cennik.

Co gorsza, nie zanosi się szybko na pozytywne zmiany. Jedynie 8% dyrektorów zarządzających wierzy, że sytuacja ulegnie poprawie w pierwszej połowie 2022 roku. Ponad połowa (54%) respondentów spodziewa się zmian w drugiej połowie 2022 roku, zaś aż 38% – dopiero w roku 2023.

27 decydentów

W tegorocznym sondażu European Coatings udział wzięło 27 decydentów z branży farb i powłok. Pełne wyniki sondażu oraz wypowiedzi zamieszczone zostały w najnowszym, styczniowym numerze „European Coatings Journal”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA