REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Rynek farb – wyniki producentów za I kwartał 2015

Najwięksi producenci farb na świecie zaprezentowali swoje wyniki za pierwszy kwartał 2015. Większość z nich może się poszczycić niezłym początkiem tego roku.

rynek farb

Fot. khrawlings / Foter.com / CC BY

Firmie Axalta Coating Systems w tym kwartale szczególnie dały się we znaki niekorzystne efekty walutowe. Firma zanotowała sprzedaż netto na poziomie 1 mld $, co w lokalnych walutach oznacza wzrost o 5,2% w stosunku do pierwszego kwartału 2014, ale uwzględniając efekty walutowe – sprzedaż spadła aż o 5,6%. Spadł również zysk EBITDA, które wyniósł 182 mln $ (-2,5% w porównaniu z zeszłym rokiem).

Nieco korzystniej wygląda sytuacja koncernu AkzoNobel, który powoli i konsekwentnie dźwiga się z kryzysu. Przychody firmy wyniosły 3,591 mld € (4,022 mld $) i wzrosły o 6%. Zdecydowany wzrost zanotował też zysk EBITDA, który ukształtował się na poziomie 462 mln € (517 mln $), co oznacza skok o 27%.

Powodów do narzekań nie mają również amerykańscy producenci Sherwin-Williams (rekordowa sprzedaż netto 2,45 mld $, a więc wzrost o 3,5%) – oraz PPG (sprzedaż netto 3,7 mld $, co w lokalnych walutach oznacza wzrost o 8%, a uwzględniając efekty walutowe – wzrost o 1%).

BASF co prawda zwiększył swoją sprzedaż o 3% (20,1 mld € czyli 22,5 mld $), ale za to zysk spadł o 2% (2,1 mld € czyli 2,3 mld $). Sam sektor Coatings należący do oddziału Functional Materials & Solutions sprawował się jednak dobrze – sprzedaż wyniosła 789 mln € czyli 884 mln $ i wzrosła o 9%.

Odwrotnie niż w przypadku BASF, Tikkurila zanotowała spadek przychodów (133,2 mln € czyli 149,3 mln $, -5,8%), ale za to wzrost zysku operacyjnego EBIT (15,2 mln € czyli 17 mln $, w górę aż o 10,4%). W tym momencie głównym źródłem zmartwień firmy jest niestabilna sytuacja w Rosji, jednym z jej głównych rynków zbytu.

Nasze zestawienie zamyka firma Henkel, która zdecydowanie ma powody do zadowolenia – jej sprzedaż wyniosła 4,430 mld € czyli 4,962 mld $ i wzrosła o 12,7%, natomiast zysk operacyjny
707 mln € czyli 791 mln $ skoczył w górę o 14,1%.

Szczegółowe wyniki znaleźć można na stronach internetowych producentów.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA