Powłoki funkcjonalne nie schodzą z ust technologów i analityków rynkowych. Tym razem raport na ich temat przygotowała firma n-tech Research. Jak twierdzą jej eksperci…
…w roku 2021 wartość rynku powłok funkcjonalnych może już przekroczyć 1,4 mld $. Co zaś kryje się pod nazwą „powłoki funkcjonalne”? Wszelkie inteligentne pokrycia, które posiadają jedną lub więcej dodatkową funkcję prócz ochrony i dekoracji: warstwy zmieniające kolor (foto- lub termochromowe), antymikrobowe, samooczyszczające się, samonaprawiające się, antykorozyjne czy fotowoltaiczne.
Co już mamy?
Na wstępie specjaliści n-tech Research wymieniają, co między innymi już udało nam się osiągnąć dzięki tego typu powłokom:
- w budownictwie – inteligentne okna, które automatycznie się przyciemniają, pełnią rolę paneli słonecznych i mają zdolność samonaprawy,
- w lotnictwie – powłoki, które monitorują stan skrzydeł i kadłuba i w przypadku niewielkich uszkodzeń dokonują szybkiej samonaprawy,
- w medycynie – powłoki antybakteryjne i zapobiegające stanom zapalnym.
W produkcji tego typu powłok wykorzystuje się materiały organiczne, nieorganiczne, pochodzenia biologicznego, ale również nowoczesne tworzywa opracowane przez człowieka – kompozyty i metamateriały. Najczęściej odpowiednie funkcjonalności osiąga się dzięki systemom wielowarstwowym, których sprzedaż w roku 2021 ma już przekroczyć 1 mld $. Pewien problem w przypadku tego typu powłok stanowi jednak niepożądana interferencja między poszczególnymi warstwami. Alternatywą mogą być specjalne sensory, a także specyficzna struktura (lub nanostruktura) pokrycia.
Choć w ostatnim czasie masowo powstają nowe technologie otrzymywania powłok funkcjonalnych, często są to rozwiązania jedynie na skalę laboratoryjną, niemożliwe do zastosowania na dużych powierzchniach. Wyzwaniem dla technologów będzie więc dostosowanie tych metod do potrzeb przemysłu, tak aby warstwy funkcjonalne można było nanosić na obiekty o dowolnie dużej powierzchni.
Fasady i samochody
Eksperci n-tech Research wzięli również pod lupę główne obszary wykorzystania powłok funkcjonalnych: budownictwo, motoryzację, lotnictwo, medycynę, branżę tekstylną oraz produktów konsumenckich. Największy sektor zastosowań tego typu warstw to budownictwo – w roku 2021 wartość warstw funkcjonalnych sprzedanych tej branży wyniesie już 625 mln $. Będą to przede wszystkim powłoki samooczyszczające się, które wymagają jednak udoskonalenia pod kątem trwałości – obecnie dostępne rozwiązania nie są wystarczająco odporne na trudne warunki klimatyczne, w jakich zwykle funkcjonują dachy i fasady budynków.
Na drugim miejscu znajduje się motoryzacja. Wartość powłok funkcjonalnych sprzedawanych do tego sektora w roku 2021 ma już wynieść 450 mln $, największe szanse na zaistnienie w tej branży mają natomiast lakiery samonaprawiające się. Dzięki nim nie będziemy już musieli bać się zarysowań na karoserii naszych samochodów.
Autorzy raportu zdradzają również, jakie połączenia funkcjonalności będą w najbliższych latach najbardziej popularne oraz prezentują swoje prognozy na temat ilości i wartości powłok funkcjonalnych sprzedawanych do różnych sektorów przemysłu w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Poświęcają także uwagę najważniejszym graczom na rynku, wśród których wymienieni zostają m.in. AkzoNobel, BASF, Clariant, Covestro, DSM Biomedical, Evonik, PPG i Sto. Raport został opublikowany pod tytułem Multifunctional Smart Coatings and Surfaces: 2016-2025.
Źródło: n-tech Research