a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoki samooczyszczające się do 2020 – raport

Powłoki samooczyszczające się do 2020 – raport

Samooczyszczające się powłoki i powierzchnie zyskują coraz większą popularność. Najlepiej sprzedawać będą się jednak nie tradycyjne technologie, ale nowe, wielofunkcyjne rozwiązania, jak choćby wielowarstwowe powłoki o dodatkowych właściwościach antybakteryjnych czy ze zdolnością samonaprawy.

powłoki samooczyszczające się

Fot. Str1ke / Foter.com / CC BY-NC-SA

W opublikowanym kilka miesięcy temu raporcie firma n-tech Research przewiduje, jaka będzie najbliższa przyszłość rynku materiałów samooczyszczających się. Według tych prognoz do roku 2020 jego wartość wzrośnie już do 3,3 mld $.

Przyszłość należy do powłok wielofunkcyjnych

Analitycy podzielili produkty samooczyszczające się na cztery grupy: hydrofobowe, hydrofilowe, elektrostatyczne i katalityczne. Do tradycyjnych technologii należą dwa pierwsze typy materiałów i to one dominują obecnie na rynku – generują one aż 94% przychodów w tym sektorze. Chociaż jednak technolodzy wkładają dużo wysiłku w udoskonalenie tego typu powłok, zdaniem ekspertów ich udział w rynku w ciągu najbliższych pięciu lat spadnie do 64%.

Do głosu dojdą za to nowatorskie rozwiązania. Za sprawą nowych katalizatorów wzrośnie popularność powierzchni fotokatalitycznych i sterowanych temperaturą – dochody z ich sprzedaży w 2020 mają już wynieść 500 mln $. Poza tym dużym wzięciem cieszyć się będą wielowarstwowe, wielofunkcyjne powłoki, które oprócz zdolności samooczyszczania mają również właściwości antykorozyjne, antymikrobowe oraz zdolność samonaprawy – te przyniosą producentom dochody rzędu 230 mln $. Specjaliści podkreślają również, że obecnie stosowane powłoki samooczyszczające się są stosunkowo nietrwałe. Niszą, którą mogą wykorzystać wytwórcy, są więc warstwy o większej wytrzymałości i trwałości.

Wracając do materiałów hydrofobowych i hydrofilowych – jeśli już klienci będą je wybierać, to najczęściej razem, w obrębie jednej powłoki. W takim wypadku materiał jest odporny na niemal każdy rodzaj zanieczyszczeń. Hitem staną się pokrycia omnifobowe, czyli takie, które odpychają wszystkie rodzaje płynów (wodę, olej, kwasy, zasady).

Podstawa nowoczesnego budownictwa

Powłoki samooczyszczające się są już wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach przemysłu, wciąż też znajdują nowe obszary zastosowań. Największym dziś rynkiem zbytu dla nich jest budownictwo – materiały tego typu wykorzystane w tym sektorze w roku 2020 generować mają dochody rzędu 1,6 mld $. Występują one w sektorze budowlanym w postaci samooczyszczających się powierzchni fasadowych (np. metalowe panele, beton) i wewnętrznych, a także w formie szyb okiennych.

Inne obszary zastosowań to energetyka (panele słoneczne, turbiny wiatrowe), motoryzacja (powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne, lusterka, szyby), produkty konsumenckie (elektronika, sprzęty codziennego użytku), medycyna (samooczyszczające się powierzchnie urządzeń i narzędzi medycznych), ubrania i tkaniny oraz wojskowość.

Raport n-tech Research opublikowany został pod tytułem Markets for Self-Cleaning Coatings and Surfaces: 2015 to 2022. Zachęcamy również do lektury artykułu na temat prognoz NanoMarkets dla rynku powłok inteligentnych.

Źródło: Research and Markets