Obserwując podmorski świat naukowcy wpadli na kolejny pomysł powłoki inspirowanej naturą. To oleofobowa warstwa na wzór skóry ryby z rodziny jednorożkowatych.
Powłoki oleofobowe, czyli odpychające tłuszcz, to praktyczne rozwiązanie przydatne między innymi przy transporcie oleju, w urządzeniach rozdzielających olej i wodę oraz wszędzie tam, gdzie zabrudzenia z tłuszczu są niemile widziane.
Chińscy badacze zauważyli, że właściwości tego typu ma skóra ryby z gatunku Navodon septentrionalis. Dzięki pokrywającym ją haczykowatym kolcom wykazuje ona anizotropowość – w jednym kierunku odpycha krople tłuszczu, w przeciwnym zaś nie. W ten sposób gdy ryba płynie do przodu tłuszcz nie oblepia jej skóry, ale po prostu się po niej ześlizguje.
Strukturę skóry Navodon septentrionalis odtworzono na warstwie polidimetylosiloksanu (PDMS) przy pomocy miękkiej litografii i obróbki plazmowej.
Zdaniem naukowców wzorując się na skórze ryby z rodziny jednorożkowatych można uruchomić masową produkcję niedrogich materiałów o wysokiej energii powierzchniowej. Umożliwią one szybszy i tańszy transport oleju, a także łatwe usuwanie zanieczyszczeń olejowych z wody. Oleofobowe powłoki tego typu można będzie też nanosić na kadłuby statków, dzięki czemu będą sprawniej poruszać się na wodzie.
Artykuł opisujący powyższe odkrycie opublikowano w czasopiśmie Advanced Functional Materials.
Źródło: materialyinzynierskie.pl