a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbMultimediaInne multimediaBHP piaskowania. Śmiercionośny pył: Krzemionka

BHP piaskowania. Śmiercionośny pył: Krzemionka

Dziewięciominutowy film opowiadający historię lakiernika, który zmarł z powodu krzemicy, ma na celu uświadomić społeczeństwu zagrożenie, jakim jest praca w warunkach wysokiego stężenia pyłu krzemionkowego.

Film Deadly Dust: Silica (Śmiercionośny Pył: Krzemionka) powstał w związku z wprowadzanymi w Stanach Zjednoczonych nowymi przepisami dotyczącymi pracy w warunkach wysokiego stężenia pyłu.  Opowiada historię Billa Ellisa, który przez całe życie zajmował się zawodowo malowaniem i piaskowaniem. Praca bez odpowiedniej ochrony (kilkadziesiąt lat temu, gdy Ellis zaczynał pracę, nikt nie zdawał sobie jeszcze sprawy z zagrożenia) i wdychanie krzemionkowego pyłu wywołały u niego groźną chorobę krzemicę objawiającą się postępującymi problemami z oddychaniem. Walki z chorobą nie wygrał.

W filmie wypowiadają się rodzina i przyjaciele zmarłego Billa Ellisa, a także specjaliści, podkreślający jak szkodliwa może być wdychana latami krzemionka. Materiał ma uwrażliwić społeczeństwo na problem bezpieczeństwa pracy przy wysokim stężeniu pyłów i uświadomić, że to rzeczywisty problem, nie wymysły lekarzy i urzędników. W końcu zdrowie jest najważniejsze.