a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneNietknięta powłoka po trzech dekadach na Morzu Północnym

Nietknięta powłoka po trzech dekadach na Morzu Północnym

Stowarzyszenie DNV przeprowadziło inspekcję zlikwidowanej dwa lata temu platformy wiertniczej, która jeszcze w latach 80. zabezpieczona została powłoką poliestrową Jotun wzmocnioną płatkami szklanymi. Mimo trzech dekad ekspozycji na bardzo trudne warunki powłoka pozostała nienaruszona.

Fot. arch. Jotun

Powłoki poliestrowe wzmocnione płatkami szklanymi (GFP – ang. Glass Flake Polyester) są w stanie zapewnić konstrukcjom na morzu ponad 30 lat ochrony antykorozyjnej bez dodatkowych zabiegów, także w strefie rozprysku. Tak wynika z najnowszego niezależnego raportu stowarzyszenia DNV.

Zgodnie z raportem powłoka Baltoflake opracowana przez Jotun zapewnia dziesięciolecia ochrony, także w wymagających zastosowaniach, gdzie konieczna jest doskonała wytrzymałość mechaniczna – na przykład na farmach wiatrowych. Pozwala tym samym zredukować koszty cyklu życia nawet o 50%.

Bezpośrednio z miejsca zastosowania

Raport DNV opracowany został na podstawie inspekcji platformy wiertniczej na Morzu Północnym, zainstalowanej w 1972 roku i zlikwidowanej w 2020. Powłoka Baltoflake od Jotun została na niej zastosowana pod koniec lat 80. Inspekcja wykazała, że mimo 30 lat w trudnych warunkach otoczenia na Morzu Północnym powłoka pozostała nienaruszona. Jak mówi Ismail Tan, globalny dyrektor ds. kategorii podkładów na nowe konstrukcje w Jotun:

Choć powłoki wzmacniane płatkami szklanymi są stosowane w branży energetycznej już od ponad 40 lat, przeprowadzonych zostało stosunkowo niewiele badań na temat długoterminowych korzyści z ich wykorzystania. Dzięki współpracy z DNV dysponujemy obecnie odpowiednimi danymi bezpośrednio z miejsca zastosowania potwierdzającymi, że Baltoflake zapewnia długotrwałą ochronę.

Dodaje, że Baltoflake zdejmuje z operatorów farm wiatrowych uciążliwy obowiązek napraw i wymian części uszkodzonych przez korozję. Oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze, mogą się skupić na tym, co najważniejsze – generowaniu energii.

Problemy ze stalą

Jotun podkreśla, że zwiększanie trwałości turbin wiatrowych jest ważne szczególnie dziś, gdy wskutek wojny w Ukrainie zablokowane zostało ok. 10% światowego handlu stalą, a jej produkcja wciąż do końca nie podniosła się po pandemii.

Wprowadzona do sprzedaży w latach 70., Baltoflake była jedną z pierwszych dostępnych na rynku powłok do zabezpieczania struktur na morzu. Dodatek płatków szklanych sprawia, że struktura powłoki jest 5-10 razy bardziej nieprzepuszczalna niż w przypadku innych produktów. Szklane płatki gwarantują doskonałą odporność na korozję pod wpływem kwasów, zasad, rozpuszczalników i roztworów soli oraz charakteryzują się znakomitą stabilnością termiczną.

Źródło: Jotun

Dowiedz się więcej o firmie