REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Najmodniejsze kolory aut 2013 według PPG

Firma PPG Industries opublikowała niedawno swój coroczny raport dotyczący najpopularniejszych kolorów w branży samochodowej. Zgodnie z nim na światowych drogach króluje obecnie biel.

kolory aut

Fot. mavnntc (sxc.hu)

Wzloty i upadki w rankingach popularności

Czołówka najpopularniejszych kolorów na światowych drogach wygląda następująco:

1. biały – 25% (wzrost o 3% w stosunku do roku poprzedniego)
2. srebrny – 18%
3. czarny – 18%

Dalsze miejsca zajmują odcienie takie jak szary, czerwony, niebieski i zielony, których pozycja w rankingu popularności nie zmieniła się w stosunku do roku 2012.

W Europie natomiast lista ta prezentuje się tak:

1. biały – 27% (wzrost o 4%)
2. czarny – 19% (spadek o 2%)
3. szary – 15% (spadek o 2%)
4. srebrny – 13%
5. niebieski, czerwony i odcienie naturalne – po 6% (każdy spadek o 1%)
6. zielony – 4% (wzrost o 1%)

Przyszłość w niebieskich barwach

Jak mówi Jane E. Harrington, specjalistka od kolorów PPG, coraz bardziej liczą się na rynku także unikatowe warianty popularnych kolorów. „Biały” nie oznacza już tylko znanej i kojarzonej przez wszystkich śnieżnej bieli, ale i jej odmiany z różnymi dodatkami dekoracyjnymi typu mika, płatki szklane, aluminium oraz pigmenty zmieniające odcień pod różnym kątem.

Patrząc zaś bardziej długoterminowo, w roku 2014 do głosu zacznie dochodzić kolor niebieski (co zapowiadała także Francesca Valan podczas swojego wykładu w ramach Dnia Barwy). Jego popularność już teraz wzrasta w pewnych rejonach świata (np. Ameryce Północnej) oraz w przypadku konkretnych typów aut (w latach 2011-2013 liczba niebieskich samochodów sportowych wzrosła ponad dwukrotnie).

Propozycje PPG

Mając na uwadze powyższe informacje, z myślą o wytwórcach aut PPG przygotował obszerny zestaw nowych opcji kolorystycznych, które będą hitem w latach 2016-2017. Zestaw ten, nazwany „Colorography”, składa się z ponad 60 kolorów zgrupowanych w pięć palet:

  • Hi-Breed – kolory neutralne, pastele i jasne odcienie jak Lapis,
  • Mosaic – intensywne barwy takie jak Autumn – żywy, metaliczny pomarańczowy z aluminiowymi płatkami przywodzącymi na myśl jesienne liście,
  • New Spirit – naturalne, piaskowe odcienie na czele z Sunray – intensywną żółcią z dodatkiem połyskujących płatków szklanych,
  • Magnifigance – eleganckie i stylowe, tak jak mocny róż Mystic Magenta,
  • Theorem – bardzo współczesna, minimalistyczna paleta wykorzystująca brązy, czerwienie i głęboki niebieski; przykładem koloru z tego zestawu jest Crisp Grey – grafitowy odcień z intrygującym zielonym połyskiem metalicznym.

Źródło: PPG Industries

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA