a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneWyniki AkzoNobel w III kw. 2013

Wyniki AkzoNobel w III kw. 2013

Wygląda na to, że AkzoNobel powoli wychodzi z finansowego dołka. W trzecim kwartale 2013 roku udało mu się zwiększyć zysk operacyjny w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim o 22%.

AkzoNobel

Fot. roijaune (sxc.hu)

W koncernie AkzoNobel zaszło ostatnio wiele zmian. Wśród nich wymienić można sprzedaż oddziału Building Adhesives oraz szereg działań restrukturyzacyjnych na rynku niemieckim oraz w oddziale Funtional Chemicals. Zainwestowano także ponad 50 mln euro w nowe zakłady produkcyjne w Chinach, aby jak najlepiej wykorzystać ogromne zapotrzebowanie na farby w tej części świata. Firma w ostatnim czasie zdecydowała się przeznaczyć na restrukturyzację ponad 250 mln euro. A wszystko to, aby poprawić słabe wyniki finansowe.

Najwyraźniej działania te przynoszą wreszcie oczekiwane skutki. Dochód firmy co prawda spadł o 5% (co spowodowane jest przez dywestycje oraz efekty walutowe), zysk operacyjny jednak ukształtował się na poziomie 303 mln euro i wzrósł o 22% w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku.

Większy zysk operacyjny zaobserwowano we wszystkich sektorach z wyjątkiem Specialty Chemicals, gdzie zanotowano spadek aż o 20%. Zarząd ma nadzieję, że sytuację poprawią dodatkowo działania restrukturyzacyjne zaplanowane na ostatni kwartał roku 2013. Ponieważ jednak wstępnie pochłoną one około 160 mln euro, szanse na przekroczenie całorocznego zysku operacyjnego z 2012 roku (908 mln euro) są bardzo małe.

Szczegółowe zestawienie wyników AkzoNobel osiągniętych w III kwartale 2013 znaleźć można na stronie koncernu.

Źródło: AkzoNobel