REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Najmodniejsze kolory 2013

Jeśli interesujesz się najnowszymi trendami kolorystycznymi w branży farb dekoracyjnych, wyjrzyj na zewnątrz. W 2013 roku to właśnie dominujące za oknem zielenie i błękity będą odcieniami najczęściej zdobiącymi wnętrza – twierdzi Debbie Zimmer, specjalistka Paint Quality Institute. Specjaliści PARA Paints dorzucają kilka mocnych, energetycznych propozycji – nasycone żółcie i pomarańcze.

fot. dzięki uprzejmości Paint Quality Institute

Zieleń, symboliczny kolor nowego życia, jest idealna do odświeżenia starego i nieciekawego wnętrza. Oczywiście nie będziemy mieć do czynienia jedynie z „klasyczną” zielenią, ale z całą mnogością jej odcieni. By sobie to uzmysłowić, wyobraźmy sobie szeroką gamę barw, jaką dostrzegamy w ogrodzie w pełni lata – zielony jest asparagus, paproć, limonka, mięta, oliwki. Ich kolory są na tyle charakterystyczne, że zainspirowały nazwy wielu dostępnych na półkach farb.

Kolejna opcja to zielenie wpadające w niebieski, czyli odcienie takie jak morski, turkusowy, akwamaryna czy cyjan. Będą one często wybierane przez projektantów jako opcja łącząca dwie najmodniejsze barwy sezonu.

Nie znaczy to jednak, że w podręcznej palecie nie znajdzie się „czysty” niebieski. Owszem, znajdzie się, często w odcieniach wprost zaczerpniętych z natury. Powodzeniem cieszyć się będą zarówno jasne kolory (takie jak błękit nieba czy kolor określany jako robin’s egg), jak i ciemne (granatowy i ciemnogranatowy – midnight blue) oraz wszystkie pośrednie.

Ponieważ wszystkie zielenie i błękity bardzo dobrze ze sobą współgrają, niemal każdy z wymienionych odcieni może być połączony z innym, tworząc eleganckie, przyjemne wnętrze. Można tego dokonać nadając odpowiedni kolor ścianom lub wykładzinom, wprowadzając w pomieszczeniu ścianę akcentową różniącą się kolorystycznie od pozostałych odcieni dominujących w wystroju lub nawet tworząc barwne wzory na jednolitych ścianach. Warto też eksperymentować jeśli chodzi o kolory mebli, malując je farbą w komplementarnym lub kontrastowym na tle reszty wystroju odcieniu niebieskiego lub zielonego. Ostateczny efekt będzie równie sielski i kojący jak pejzaże będące dziełem natury.

Specjaliści PARA, którzy w ubiegłym roku na Interior Design Show w Toronto zaprezentowali paletę najbardziej modnych ich zdaniem odcieni, zgadzają się z zieleniami i błękitami, dorzucają jednak również fiolety, róże oraz mocne barwy cytrusowe – żółty i pomarańczowy. Nie musimy przy tym zastanawiać się, które kolory i jak możemy ze sobą połączyć, a które będą się „gryźć”. Firma PARA wyodrębniła bowiem wśród swoich propozycji kolorystycznych gotowe zestawienia, z których ci niezbyt biegli w kolorach i ich łączeniu mogą skorzystać przy urządzaniu swego domu. Ściany, meble, dodatki – w ten sposób wszystko będzie ze sobą współgrało wręcz perfekcyjnie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat dekoracji i kolorystyki, zajrzyj na stronę Paint Quality Institute lub PARA Paints.

Źródło: Paint Quality Institute, PARA Paints

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA