REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Pędzle pod kontrolą – nowa norma ASTM

Niektóre pędzle podczas malowania mają tendencję do gubienia włosia, które zostaje później wtopione w powłokę. Jest to problem znany chyba każdemu malarzowi. Nowy standard ASTM opisuje test, który pozwala ocenić jakość narzędzi malarskich pod tym kątem.

fot. Alessandro (rgbstock.com)

Norma ASTM D7834 opracowana została przed podkomisję ds. Narzędzi Malarskich, która jest częścią komisji zajmującej się Farbami i Powłokami, Materiałami i ich Zastosowaniami. Zgodnie z opisaną w niej metodą testową pędzle przeczesuje się specjalnym grzebieniem. Obserwując, jak wiele włókien wypada wskutek tej operacji, ocenia się wytrzymałość narzędzia malarskiego. Można w ten sposób testować zarówno pędzle z naturalnego włosia, jak i z włókien syntetycznych.

Jak mówi Gary DeCarr, członek komisji pracującej nad normą, test ten nie jest uniwersalną metodą sprawdzania jakości pędzla, ale na pewno okaże się pomocny w podniesieniu efektywności malowania. Korzystać będą z niego zarówno wytwórcy i sprzedawcy narzędzi malarskich, jak i jednostki kontrolujące jakość narzędzi do malowania oraz technolodzy zajmujący się aplikacją farb.

Szczegóły na temat nowej normy znaleźć można na stronie Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań i Materiałów.

Źródło: ASTM

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA