a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiLegionowo – największy mural historyczny odsłonięty!

Legionowo – największy mural historyczny odsłonięty!

Największy w Europie mural historyczny, który powstał niedawno w Legionowie, został oficjalnie odsłonięty w przeddzień Święta Niepodległości. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, a także Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski.

Legionowo największy mural historyczny

Fot. Dominika Sykus, Maciej Aronowicz

O tym imponującym malowidle pisaliśmy już na naszych łamach. Mural, oficjalnie zatytułowany „1050 lat chwały polskiego oręża”, powstał na murze otaczającym Narodowe Centrum Kryptologii w Legionowie. Ma 750 metrów długości i powierzchnię ponad 2000 m².

Do jego wykonania wykorzystano 800 litrów farby Primacol, opracowanej przez technologów specjalnie na tę okazję. Mimo trudnych warunków – w czasie, gdy powstawał mural, pogoda była bardzo deszczowa – farba stanęła na wysokości zadania. Pomysłodawcą i autorem malowidła był oficjalny endorser marki Primacol, współtwórca Gdańskiej Szkoły Muralu, Rafał Roskowiński.

Legionowo największy mural historyczny

Fot. Dominika Sykus, Maciej Aronowicz

Na oficjalnym odsłonięciu dzieła, które odbyło się 10 listopada, obecni byli m.in. prezydent Legionowa Roman Smogorzewski oraz Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski. W wydarzeniu udział wzięli również artyści z Gdańskiej Szkoły Muralu oraz liczni mieszkańcy miasta. Dla uczestników przygotowano specjalne atrakcje – pokaz pojazdów wojskowych i policyjnych, w tym m.in. dwóch sprawnych czołgów T-72, oraz poczęstunek wojskową grochówką.

Kolejne etapy tworzenia muralu udokumentowane zostały na vlogu 750 metrów chwały, gdzie Rafał Roskowiński opowiada też o prezentowanych bitwach i wydarzeniach historycznych. Ministerstwo Obrony Narodowej liczy na to, że w przyszłości powstaną kolejne murale o podobnej tematyce.

Źródło: Unicell Poland