REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby na środki transportu – nowy standard ASTM

Powstał nowy standard ASTM dotyczący badań farb na środki transportu. Jest on owocem współpracy organizacji z wytwórcami części samochodowych, farb i surowców. Wśród partnerów przedsięwzięcia dużą rolę odegrał koncern BASF.

farby na środki transportu ASTM

Nowa metoda testowa może być stosowana w przypadku farb na samochody, samoloty oraz składy kolejowe. Fot. johnnyberg (sxc.hu)

Nowa metoda testowania farb na środki transportu jest o 30-40% szybsza niż te stosowane do tej pory, a do tego dużo dokładniejsza. Zdaniem twórców przyspieszy to prace nad nowymi, udoskonalonymi produktami. Można ją wykorzystać do badania farb na samochody, ciężarówki, samoloty i pociągi.

Opisana w standardzie ASTM D7869-13 technika polega na symulowaniu fizycznych i środowiskowych czynników, na które narażona jest farba w klimacie subtropikalnym. Poddaje się ją więc długotrwałemu działaniu wody, wysokim dawkom promieniowania (naśladującego słoneczne) oraz cyklicznym naprężeniom. Niskiej jakości powłoki w takich warunkach szybko tracą kolor i połysk, pękają i łuszczą się.

BASF od wielu lat współpracuje z komisją ASTM D-01, zajmującą się przyspieszonym starzeniem w warunkach atmosferycznych. I tym razem koncern wspierał całe przedsięwzięcie, opracowując formuły farb testowych i przeprowadzając testy fizyczne we własnych laboratoriach.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA