a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiFarby a oszczędność energii – co mogą producenci?

Farby a oszczędność energii – co mogą producenci?

Producenci i handlowcy związani z branżą farbiarską mają dziś dwa podstawowe cele: ograniczyć koszty i zmniejszyć wpływ swoich produktów na środowisko. Obydwa można zrealizować korzystając z nowoczesnych, oszczędzających energię technologii, takich jak „chłodne” farby na dachy czy powłoki termochromowe i elektrochromowe. Oto kilka wskazówek dla producentów, w co w najbliższym czasie warto zainwestować.

farby

Fot. Happy Sleepy / Foter.com / CC BY-NC-SA 2.0

Przyjazność środowisku to w dzisiejszych czasach prawdziwe „być albo nie być” producentów farb. Przepisy są pod tym względem coraz bardziej rygorystyczne, a klienci – coraz bardziej świadomi jeśli chodzi o ekologię. Chętniej sięgają po produkty z nieobowiązkowymi certyfikatami wyróżniającymi „zielony” produkt, takimi jak LEED, zwracają uwagę na emisję LZO i zawartość szkodliwych substancji. Ekologia wraz z oszczędnością energii stały się więc dwoma najsilniejszymi trendami w branży.

Chłodne dachy – niestraszne i tworzywa sztuczne

Spośród rozwiązań wpisujących się w te dwa trendy najpopularniejszym są stosowane na dachach białe farby odbijające promieniowanie podczerwone („chłodne dachy”). Zmniejszają ślad węglowy budynku, zapobiegają jego nadmiernemu nagrzewaniu się oraz – w ujęciu bardziej globalnym – przyczyniają się do zmniejszenia efektu miejskiej wyspy ciepła.

Fot. Mikenan1 / Foter.com / CC BY-NC-ND

Dzisiejsza technologia pozwala już nawet na pokrywanie tego typu farbami termoplastycznych poliolefin (TPO). Tworzywo to robi furorę w różnych dziedzinach przemysłu, ale niestety niska energia powierzchniowa do niedawna nie pozwalała na uzyskanie na nim dobrej adhezji farby. Dziś, jak zapewnia John Dockery z firmy Arkema, możliwe jest uzyskanie świetnie przylegającej warstwy nawet na tak problematycznych podłożach.

Biała farba nie wystarczy

Nie wystarczy jednak, aby farba była biała i odbijała podczerwień. Zdaniem Vicki Demarest z Dow Construction Chemicals musi też spełniać szereg innych wymagań – być łatwa w aplikacji, odporna na wilgoć i przede wszystkim wodorozcieńczalna (rozpuszczalniki są zdecydowanie passé!). Dlatego też Dow wkłada sporo wysiłku w prace badawczo-rozwojowe. Ich owocem jest między innymi nowa technologia sieciowania, która zostanie zaprezentowana na początku przyszłego roku. W planach jest także opracowanie elastomerowej powłoki na dachy o współczynniku odbicia promieniowania słonecznego na poziomie 0,75 i trwałości co najmniej 15 lat.

Arkema skupiła się za to na powłokach ze zdolnością samooczyszczania, dzięki której dłużej zachowują one swoją zdolność odbijania promieniowania. Do takich rozwiązań należy farba Kynar Aquatec oparta na emulsjach PVDF (polifluorku winylidenu). Oprócz samooczyszczania charakteryzuje się też wysoką odpornością na wodę, wilgoć, ekstremalne temperatury, promieniowanie UV, utlenianie i lotne zanieczyszczenia.

Fot. estemp / freeimages.com

Na ścianach – ograniczeniem jest estetyka

Farby odbijające promieniowanie słoneczne można też stosować na ścianach. Na przykład firma Textured Coatings of America opracowała niedawno system malarski Tex Cote Coolwall oparty na wspomnianej żywicy Arkemy Kynar Aquatec. Jak wykazały badania, powłoka taka może zmniejszyć koszt chłodzenia budynku od 4,2 do 21,9% (w zależności od koloru, lokalizacji, klimatu oraz typu podłoża).

Alternatywne rozwiązanie proponuje Industrial Nanotech (INI). Nanostrukturalna bariera termiczna Nansulate nie odbija promieniowania, a jedynie blokuje przepływ ciepła. Zaletą tego typu powłok jest fakt, że są przezroczyste – oferują więc duże możliwości architektom, którzy mogą stosować je bez obawy o estetykę projektu. „Przemysł już poszedł w stronę efektywnych energetycznie powłok, czas na budownictwo”, mówi Francesca M. Crolley z INI.

Na obrzeżu tych efektownych rozwiązań pojawiła się inna nowinka – powłoki uszczelniające w formie farby, zastępujące folie wstępnego krycia. Są łatwe w aplikacji, a równie skutecznie zapobiegają nasiąkaniu ściany wilgocią i gwarantują większą trwałość struktur budowlanych. Poprawiają też jakość powietrza w budynku i komfort mieszkania.

Inteligentne okna

Skoro ściany i dachy, to czemu nie okna? Również na tym polu można wiele zdziałać. Furorę robią obecnie powłoki termochromowe oraz elektrochromowe, które zmieniają odcień w odpowiedzi na zmianę temperatury albo impuls elektryczny. W ten sposób, jak zapewnia Helen Sanders z SAGE Electrochromics, przy pomocy niewielkiego napięcia można w zależności od potrzeb sterować ilością światła i ciepła, jakie dostaje się do wnętrza budynku (gdy słońce mocno świeci w okna, szyby automatycznie się przyciemniają). Technologia ta stale się rozwija, pojawiają się jej modyfikacje, rozszerza swój zasięg – dzięki większym fabrykom można pokrywać większe szyby, a z tymi z kolei mogą eksperymentować architekci.

Możliwości jest więc wiele. Po słonecznej stronie rynku znajdzie się sporo okazji dla producentów farb.

Źródło: Coatings Tech