a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweDron-malarz rozwiąże problem bezpieczeństwa

Dron-malarz rozwiąże problem bezpieczeństwa

Połączenie drona i precyzyjnego robota lakierniczego? Okazuje się, że to możliwe. AkzoNobel wraz ze start-upem Apellix pracują właśnie nad rozwiązaniem, które może zrewolucjonizować branżę malarską i uczynić proces malowania natryskowego dużo bezpieczniejszym.

AkzoNobel Apellix dron

Fot. satynek / pixabay.com

Apellix to jeden z laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu Paint The Future. Pozytywnie oceniony przez jury projekt jest obecnie rozwijany przy wsparciu ekspertów AkzoNobel.

Zdalne malowanie z największą precyzją

Specjalny dron zaprojektowany przez Apellix jest połączony z ziemią – ze źródłem zasilania i zbiornikiem z farbą – ale ma swobodę lotu w obrębie powierzchni, która ma zostać pomalowana. To inteligentna technologia, ponieważ dzięki specjalnemu oprogramowaniu do kontroli lotu pozwala zaaplikować powłokę z największą możliwą precyzją. Jak mówi Robert Dahlstrom, założyciel i dyrektor generalny Apellix:

Drony doskonale latają, a roboty doskonale wykonują powtarzalne czynności. Apellix jest w stanie połączyć te dwa światy. W oparciu o nasze kontrolowane za pomocą oprogramowania roboty, które dokonują pomiarów grubości farby i stali, wyposażyliśmy w specjalnie zaprojektowany system malowania natryskowego tradycyjnego drona, kontrolowanego przez komputer.

Szybciej, bezpieczniej i bardziej ekologicznie

Michael Hindmarsh, Venture Lead w firmie AkzoNobel, był zaskoczony tym, jak szybko udało się rozwinąć zaproponowaną przez Apellix technologię. Tym bardziej, że projekt wydawał się bardzo skomplikowany:

Skonstruowanie drona nie jest trudne. Malowanie natryskowe też jest stosunkowo proste. Ale zbudowanie sterowanego komputerowo drona, który służy jako robot malujący natryskowo, to już wyzwanie. Wiele umiejętności i doświadczenia wymaga przystosowanie drona tak, aby pozwolił uzyskać wysokiej jakości powłokę malarską w powtarzalny sposób.

Jakie korzyści daje nowa technologia? Krótszy czas aplikacji, mniejszy wpływ na środowisko i większe bezpieczeństwo. Bo do prac malarskich na dużych wysokościach nie trzeba będzie już angażować ludzi.

Jeden plus jeden równa się więcej niż dwa

Obie strony bardzo chwalą sobie współpracę. Robert Dahlstrom podkreśla, że był mile zaskoczony zaangażowaniem pracowników AkzoNobel w projekt. I wyjaśnia:

Apellix doskonale zna się na technologicznej stronie projektu, AkzoNobel – na malowaniu. Wszyscy jesteśmy też bardzo zainteresowani danymi, które gromadzi nasz system. To relacja, w której jeden plus jeden równa się więcej niż dwa.

Michael Hindmarsh dodaje, że wkład AkzoNobel w tym wypadku okazał się kluczowy, ponieważ eksperci firmy pomogli zrozumieć autorom projektu Apellix, jakie wymagania musi spełniać proces malowania natryskowego i powstała w efekcie powłoka. Prócz tego AkzoNobel finansuje budowę drona, którego pierwsze testy na dużych powierzchniach mają się odbyć jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

AkzoNobel Apellix dron

Fot. arch. AkzoNobel

Przypominamy, że to nie jedyny pomysł AkzoNobel na zautomatyzowanie procesu malowania. Razem z firmą Les Companions – także w ramach projektu Paint the Future – koncern pracuje nad robotem do malowania ścian wewnętrznych.

Źródło: AkzoNobel