REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Chemia budowlana do 2021 – raport PMR

Jeszcze trzy lata temu rynek chemii budowlanej wcale nie miewał się dobrze. Tymczasem w roku 2014 wyszedł na prostą i, jak wynika z raportu PMR, szybko się rozwija.

chemia budowlana raport PMR

Fot. Unsplash / pixabay.com

Jeszcze w roku 2013 firma PMR prorokowała rynkowi chemii budowlanej spadek dochodów o 6%. Rok później sytuacja trochę się poprawiła i spodziewano się spadku tylko o 1%, tymczasem rynek nieoczekiwanie wyszedł na plus – wzrósł o 2%. Rok 2015 przyniósł dalszy wzrost, tym razem już o 5%, i ta tendencja ma się utrzymać. Na obecny rok eksperci PMR przewidują 6% wzrostu.

Indeks koniunktury na rynku chemii budowlanej z grudnia 2015 wyliczony przez PMR wyniósł 25,1, a więc wyraźnie wzrósł w stosunku do roku 2014 (20,4). Porównanie tego wskaźnika z analogicznym indeksem dla 200 największych firm budowlanych w Polsce wskazuje, że koniunktura w sektorze chemii budowlanej jest wciąż lepsza niż w całym sektorze budowlanym, choć z roku na rok ta różnica jest coraz mniejsza.

PMR raport chemia budowlana

Fot. arch. PMR

Polska branża budowlana odradza się. Kwitnie zarówno budownictwo mieszkaniowe, jak i przemysłowe czy rolne. W roku 2015 o ponad jedną czwartą wzrosła sprzedaż mieszkań deweloperskich, bardziej aktywni byli również inwestorzy indywidualni (liczba inwestycji rozpoczętych wzrosła o 6%, pozwoleń budowlanych – o 15%). Roczny metraż inwestycji wzrósł do poziomu 14 mln m², a w latach 2016-2017 ma już osiągnąć 16,5 mln m².

Trudno jednak przewidzieć, jak sytuacja będzie się rozwijać w dłuższej perspektywie. Specjaliści przewidują, że już w roku 2017 liczba inwestycji mieszkaniowych może spaść, ostatecznie jednak dużo zależeć będzie od strategii, jaką względem budownictwa mieszkaniowego przyjmie nowy rząd.

Raport PMR, zatytułowany Rynek chemii budowlanej w Polsce 2016 – Prognozy rozwoju na lata 2016-2021, został sporządzony w oparciu o wypowiedzi przedstawicieli losowo wybranych firm o profilu remontowo-budowlanym. Oprócz powyższych danych zawiera on również wiele innych informacji związanych z branżą, m.in. ranking najpopularniejszych marek chemii budowlanej.

Źródło: PMR

Autor raportu i informacji prasowej: Bartłomiej Sosna


PMR Corporate

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
75%
25%
Ocen: 4
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA