a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweBoom na powłoki antymikrobowe – raport Polaris

Boom na powłoki antymikrobowe – raport Polaris

W pandemicznym roku 2020 wartość rynku powłok antymikrobowych osiągnęła 8,34 mld $. Ale to dopiero początek zawrotnej kariery tego typu powłok – do roku 2028 rynek ma rosnąć w tempie aż 13% rocznie.

powłoki antymikrobowe raport Polaris Market Research

Powłoki na bazie srebra pozwalają zwalczać m.in. bakterie Escherichia coli. Fot. geralt / pixabay.com

Zgodnie z przewidywaniami analityków firmy Polaris Market Research rynek powłok antymikrobowych do roku 2028 osiągnie wartość 20,71 mld $. Powłoki antymikrobowe unieszkodliwiają na powierzchni drobnoustroje, takie jak wirusy, bakterie i grzyby. Nic więc dziwnego, że obecnie, w czasach pandemii, zyskały one tak ogromną popularność.

Wszędzie tam, gdzie ważna jest higiena

Powłoki antymikrobowe na bazie m.in. tlenku cynku, miedzi, srebra czy dwutlenku tytanu zwalczają drobnoustroje i tym samym zapobiegają infekcjom. Są stosowane na różnych podłożach w infrastrukturze medycznej, która obecnie silnie się rozrasta.

Powłoki zwalczające drobnoustroje są jednak również stosowane w innych branżach, gdzie higiena ma duże znaczenie. Należą do nich na przykład przemysł tekstylny, przetwórstwo żywności czy przemysł opakowaniowy. Powłoki antymikrobowe wykorzystuje się także w samochodach oraz na urządzeniach chłodzących i grzewczych.

Nowe technologie i nowe wyzwania

Wyzwaniem dla medycyny i służby zdrowia jest dziś rosnąca odporność drobnoustrojów na stosowane dotychczas środki je zwalczające. To również przyczynia się do rozwoju rynku powłok antymikrobowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się produkty oparte na nowych technologiach, na przykład powłoki fotokatalityczne, powłoki antymikrobowe na polimery czy nowa generacja podłoży ceramicznych z powłokami antymikrobowymi.

Wyzwaniem dla producentów będą natomiast stawiane tego typu powłokom surowe wymagania i testy jakości. Muszą być one m.in. dokładnie przetestowane pod kątem potencjalnego działania śmiercionośnego oraz szkodliwego działania na środowisko zgodnie z wytycznymi Central for Disease Control (CDC). Ponadto problemem jest stosowanie w ośrodkach zdrowia różnych metod czyszczenia, co w niektórych przypadkach może prowadzić do emisji z powłok toksycznych gazów.

Najpopularniejsze środki, najważniejsze obszary zastosowań

Najbardziej zaawansowanym i preferowanym środkiem antymikrobowym w składzie powłok jest srebro, ze względu na swoje silne i skuteczne działanie. Tlenek srebra jest najczęściej stosowanym materiałem w walce z bakterią Escherichia coli, wywołującą zatrucie pokarmowe, schorzenia układu oddechowego, a niekiedy również infekcje skóry.

Jeśli chodzi o zastosowania, oczywiście najbardziej krytycznym obszarem wykorzystania powłok antymikrobowych jest medycyna. Ważnym odbiorcą tego typu produktów jest jednak obecnie również branża żywności. Ma to związek ze zmianą naszych nawyków żywieniowych i coraz większą popularnością gotowych posiłków i przekąsek.

Dominuje Ameryka Północna

Biorąc pod uwagę poszczególne regiony, prym wiedzie Ameryka Północna. To ona wykazuje największe zapotrzebowanie na powłoki antymikrobowe, ponieważ w porównaniu z pozostałymi regionami przeznacza bardzo duże środki na służbę zdrowia – rocznie amerykański rząd wydaje średnio 3 bln $ na opiekę szpitalną. Nowe przepisy wprowadzane w Stanach Zjednoczonych przez rząd lub organizacje zajmujące się służbą zdrowia dodatkowo napędzają rozwój rynku powłok antymikrobowych.

Inne ważne rynki to Europa Zachodnia oraz Azja i Pacyfik. W Europie rynek rośnie przede wszystkim za sprawą branży urządzeń grzewczych i chłodzących oraz przemysłu spożywczego. Na korzyść rynku azjatyckiego przemawia jego ogromna populacja oraz szybki rozwój gospodarczy.

Do najważniejszych graczy na rynku należą natomiast Akzo Nobel, BASF, Dow DuPont, AK Coatings, Biointeractions, PPG Industries, Lonza Group oraz Covalon Technologies. Więcej informacji znaleźć można w raporcie, który zatytułowany jest Antimicrobial Coatings Market Size, Share, Trends & Industry Analysis Report By Product (Silver, Copper, Titanium Dioxide, Others); By End-Use; By Region, Segment Forecast, 2021–2028.

Źródło: Polaris Market Research, coatingsworld.com