a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweAudi tworzy matowe wzory na karoserii

Audi tworzy matowe wzory na karoserii

Firma Audi opracowała technologię miejscowego matowienia polakierowanej karoserii samochodowej. Za sprawą specjalnego proszku warstwa lakieru staje się chropowata na głębokość kilku tysięcznych milimetra, a w ten sposób na powierzchni można uwidocznić dowolne symbole graficzne. Każdy klient może więc liczyć na spersonalizowany projekt na swoim aucie.

Audi matowe wzory na karoserii

Fot. arch. Audi

Ponieważ symbole są „nanoszone” na powierzchnię już po procesie lakierowania, technologię można bez problemu włączyć w normalny proces produkcyjny. Jak mówi prof. dr Hubert Waltl, członek zarządu Audi odpowiedzialny za produkcję, nowa opcja to doskonały przykład elastyczności procesu produkcyjnego w fabrykach firmy.

Jest bardziej trwały i wygląda lepiej

Technologia miejscowego matowienia powłoki lakierniczej polega na tym, że po naniesieniu kompletnego systemu (powłoka elektroforetyczna, podkład, lakier bazowy i bezbarwny ochronny lakier nawierzchniowy) na fragmencie karoserii umieszczany jest szablon z pożądanym wzorem. Następnie na fragment ten natryskiwany jest proszek, który sprawia, że lakier staje się chropowaty. Dotyczy to bardzo cieniutkiej (grubości kilku mikrometrów, a więc 1/10 grubości ludzkiego włosa), powierzchniowej warstwy lakieru, ale to wystarczy, by uwidocznić na powierzchni jednolity wzór.

Jak wyjaśnia manager projektu, dr Erhard Brandl, w procesie zmieniamy właściwości wizualne powłoki lakierniczej – sposób, w jaki się błyszczy. Na zmodyfikowanych obszarach światło odbija się w sposób rozproszony, co sprawia, że mają one wygląd matowy. Szef sekcji produkcyjnej Mirko Endres dodaje, że uzyskany w ten sposób wzór jest odporny na warunki atmosferyczne i zamoczenie, w przeciwieństwie do stosowanych dziś standardowo naklejek, a więc jest bardziej trwały i wygląda po prostu lepiej.

Audi matowe wzory na karoserii

Fot. arch. Audi

Dowolny symbol na Audi R8

Na życzenie klientów warsztaty Audi oferują nanoszenie dowolnego symbolu graficznego, pod warunkiem, że nie jest on dla nikogo obraźliwy. Obecnie maksymalna powierzchnia takiego wzoru to kwadrat metr na metr. Na razie oferta dotyczy tylko serii aut sportowych Audi R8, jak zapowiada jednak producent, w przyszłości możliwość taka pojawi się także dla innych modeli.

Źródło: Audi