REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Akzonobel i University of Manchester rzucają wyzwanie korozji

Koncern AkzoNobel i brytyjska uczelnia University of Manchester zjednoczyły swe siły w walce z korozją. W grudniu ubiegłego roku otwarte zostało specjalne laboratorium, w którym naukowcy z uczelni oraz technolodzy AkzoNobel będą ramię w ramię zgłębiać mechanizmy korodowania metali i poszukiwać efektywnych metod zapobiegania temu zjawisku. Cel mają ambitny – chcą zmniejszyć roczne koszty korozji o całe 3 miliardy dolarów.

AkzoNobel University of Manchester

Od lewej: Dr Graeme Armstrong, członek zarządu AkzoNobel odpowiedzialny za badania i rozwój, oraz profesor Colin Bailey, prorektor University of Manchester i dziekan Wydziału Inżynierii i Nauk Fizycznych. Fot. arch. AkzoNobel

O rozmiarach strat, jakie powoduje na świecie korozja, pisaliśmy u nas niedawno. Naukowcy z University of Manchester oraz specjaliści AkzoNobel zdają sobie sprawę, że jest to problem, którego nie wolno bagatelizować. Stąd pomysł stworzenia wspólnego przedsięwzięcia, które pomóc ma w redukcji rocznych kosztów korozji o 3 mld dolarów (co stanowi 3% światowego PKB).

W prace zaangażowani zostaną wybitni specjaliści. O tym, że AkzoNobel zna się na ochronie antykorozyjnej świadczyć może roczna sprzedaż farb antykorozyjnych na poziomie 1,5 mld euro. Podlegająca zaś uniwersytetowi w Manchester jednostka badań nad korozją CPC to doskonale wyposażony ośrodek skupiający doświadczonych naukowców. Dzięki temu koncern zdobędzie dostęp do nowoczesnych metod badawczych i będzie mógł skorzystać z szerokiej wiedzy badaczy uniwersyteckich.

Współpraca między AkzoNobel a uczelnią nawiązana została w grudniu 2011 roku. W kwietniu 2012 szefem naukowym przedsięwzięcia został natomiast profesor Stuart Lyon. W prace zaangażowano już zespół doktorów i doktorantów, powstały już również pierwsze projekty magisterskie w ramach przedsięwzięcia. Jeden z nich dotyczy wczesnego wykrywania korozji w elementach karoserii samochodowej, drugi zaś opisuje metodę bezpiecznego łączenia różnych typów stali w zakładach produkcyjnych.

W ramach badań specjaliści poszukują odpowiedzi na szereg pytań. Co sprawia, że niektóre farby skutecznie zapobiegają korozji, inne zaś nie? Jakie reakcje zachodzą między powłoką a podłożem? Jak zapewnić farbie długi czas życia? Jak wykrywać korozję w jej najwcześniejszym stadium rozwoju? Jak uzyskać skuteczną ochronę antykorozyjną, mając do dyspozycji przyjazne środowisku surowce?

Z efektów badań skorzysta wiele sektorów przemysłu, m.in. budownictwo, przemysł gazowy i olejowy, morski i przybrzeżny, motoryzacja i aeronautyka. Jak mówi Simon Gibbon, lider projektu AkzoNobel:

Współpraca AkzoNobel – światowego lidera w produkcji organicznych powłok antykorozyjnych – oraz Uniwersytetu Manchester – jednego z największych naukowych ośrodków badań nad korozją – to unikatowe połączenie umiejętności i technologii. Razem będziemy w stanie zapełnić luki w obecnym stanie wiedzy na temat korozji i opracować skuteczne rozwiązania antykorozyjne.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału z grudniowego otwarcia laboratorium. Przedstawiciele koncernu i uczelni, w tym między innymi prorektor University of Manchester Colin Bailey, tłumaczą w nim znaczenie wspólnego przedsięwzięcia.

Źródło: AkzoNobel, coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA