a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneAkzo Nobel ma głos na globalnej konferencji ONZ

Akzo Nobel ma głos na globalnej konferencji ONZ

Już za niecały rok w Quito, stolicy Ekwadoru, odbędzie się trzecia konferencja Habitat organizowana przez ONZ. To odbywające się co 20 lat wydarzenie wytycza globalne kierunki rozwoju dla miast na następnie dwie dekady. Liczą się nie tylko głosy przedstawicieli państw członkowskich, ale i reprezentantów przemysłu – również duże koncerny farbiarskie mają coś do powiedzenia.

Akzo Nobel

Fot. Unsplash / pixabay.com

Dlatego też w tworzenie nowego dokumentu New Urban Agenda, który zostanie ostatecznie zaaprobowany na zbliżającej się konferencji Habitat III, włączył się m.in. Akzo Nobel. Swoje propozycje przedstawił w listopadzie w Amsterdamie, na spotkaniu dotyczącym wkładu Holandii w rozwój New Urban Agenda.

Konferencja Habitat – po co?

Liczba ludności zamieszkującej w miastach rośnie w ostatnich latach w niezwykłym tempie. Podczas gdy w roku 1976 stanowiła ona 37,9% całej światowej populacji, obecnie mieszkańcami miast jest już 54,5% ludzi na świecie. Do roku 2050 udział ten ma już przekroczyć 75%. Mieszkanie w mieście oznacza oczywiście w wielu przypadkach większy komfort życia, ale tak gwałtowne rozrastanie się osiedli miejskich to również nowe problemy ekonomiczne i społeczne, którym trzeba stawić czoła. Potrzebna jest odpowiednia strategia, która do pewnego stopnia kontrolować będzie ten proces. I właśnie w tym celu organizowana jest konferencja Habitat.

Fot. Unsplash / pixabay.com

Fot. Unsplash / pixabay.com

Konferencja Habitat na temat osiedli ludzkich (oficjalnie: United Nations Conference on Housing and Sustainable Urban Development) organizowana jest przez ONZ od roku 1976 dokładnie co 20 lat. Jej celem jest ustalenie globalnej strategii urbanizacyjnej na kolejne dwie dekady. W tym celu opracowywany jest specjalny dokument, New Urban Agenda, którego wstępny szkic uwzględnia pomysły i propozycje poszczególnych krajów członkowskich ONZ. Wymaga to całego szeregu oficjalnych i półoficjalnych spotkań, także na szczeblu regionalnym.

Szkic – do kwietnia

Poprzednia konferencja odbyła się w 1996 w Istambule i założenia zatwierdzonego w tym roku dokumentu będą częściowo oparte na ustaleniach sprzed 20 lat. Uwzględnią jednak aktualną sytuację społeczną i gospodarczą na świecie. Choć konferencja zaplanowana jest dopiero na październik, wstępny szkic New Urban Agenda musi powstać już do kwietnia. Ten jest analizowany przez Habitat III Bureau (w skład którego wchodzi 10 państw członkowskich ONZ), a następnie prezentowany na konferencji i negocjowany przez przedstawicieli krajów członkowskich.

Fot. chaflex / pixabay.com

Fot. chaflex / pixabay.com

Jakie problemy poruszane są w dokumencie i na konferencji? Bieda, poziom jakości życia, zagadnienia ekonomiczne i społeczne, ale również kwestie zmian klimatycznych oraz zanieczyszczenia środowiska. W tym temacie przedstawiciele dużych koncernów mają również wiele do powiedzenia.

Akzo Nobel ma głos

Akzo Nobel żywo interesuje się tymi zagadnieniami, czego dowodem są uruchomione przez firmę programy – Human Cities oraz Planet Possible. Koncern znacznie wykracza tutaj poza tematykę związaną z branżą farbiarską. Kładzie nacisk na kolor (który wpływa na nasze samopoczucie) i bezpieczeństwo, dostarczając specjalistyczne, wysokiej jakości farby dla budownictwa i infrastruktury. Porusza jednak również kwestie edukacji, kultury, pielęgnowania dziedzictwa narodowego, angażując się w akcje społeczne i odnawiając historyczne obiekty (jak choćby Porcelanową Wieżę w Chinach czy historyczną ulicę Kırk Asırlık Türk Yurdu w Turcji).

Konferencja Habitat III odbędzie się w dniach 17-20 października w Quito w Ekwadorze.

Źródła: www.habitat3.org, citiscope.org, Akzo Nobel