REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

„Zielone” budownictwo w Polsce

Czy w Polsce przyszedł czas na „zielone” budownictwo? Wygląda na to, że tak. Potwierdzające przyjazność środowisku certyfikaty, takie jak LEED, stają się u nas powoli standardem.

zielone budownictwo

Nowo powstający kompleks biurowy Neopark w Warszawie zdobył precertyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
Fot. www.rdbud.com

Do najbardziej znanych certyfikatów przyznawanych „zielonym” budynkom należą amerykański LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) i brytyjski BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method). Obydwa zyskują na popularności w naszym kraju. Inwestorzy starają się o nie, świadomi, że dzięki nim wartość obiektu rośnie – przyjazne środowisku rozwiązania sprawiają, że w budynku lepiej się mieszka i pracuje.

Jak wygląda przyznanie certyfikatu? Wstępnie otrzymuje się go już na etapie projektu. Warunkiem koniecznym, aby został on oficjalnie przyznany jest jednak spełnienie odpowiednich kryteriów w fazie realizacji – zastosowanie właściwych materiałów budowlanych i rozwiązań w zakresie zużycia energii i wody, gospodarki odpadami i redukcji zanieczyszczeń. Odpowiednie rozplanowanie prac, zagospodarowanie placu budowy i kontrola nad kosztami to zadanie dla doświadczonego wykonawcy.

Warto już teraz zaznajomić się z tą tematyką, ponieważ certyfikaty takie jak LEED nie są już w Polsce efektownym dodatkiem, a powoli stają się standardem. Zgodnie z oszacowaniami liczba budynków z tego typu certyfikatami w roku 2015 wzrosła aż o 60% w porównaniu z rokiem 2014. Wszystko wskazuje więc na to, że nadchodzi era „zielonego” budownictwa!

Polecamy również nasz tekst o nowoczesnych rozwiązaniach budowlanych i wykończeniowych, które pozwalają zaoszczędzić energię i ograniczyć emisję zanieczyszczeń.

Opracowano na podstawie: RD bud / Buena Vista Media Group

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA