a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjne„Zielone” budownictwo w Polsce

„Zielone” budownictwo w Polsce

Czy w Polsce przyszedł czas na „zielone” budownictwo? Wygląda na to, że tak. Potwierdzające przyjazność środowisku certyfikaty, takie jak LEED, stają się u nas powoli standardem.

zielone budownictwo

Nowo powstający kompleks biurowy Neopark w Warszawie zdobył precertyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
Fot. www.rdbud.com

Do najbardziej znanych certyfikatów przyznawanych „zielonym” budynkom należą amerykański LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) i brytyjski BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method). Obydwa zyskują na popularności w naszym kraju. Inwestorzy starają się o nie, świadomi, że dzięki nim wartość obiektu rośnie – przyjazne środowisku rozwiązania sprawiają, że w budynku lepiej się mieszka i pracuje.

Jak wygląda przyznanie certyfikatu? Wstępnie otrzymuje się go już na etapie projektu. Warunkiem koniecznym, aby został on oficjalnie przyznany jest jednak spełnienie odpowiednich kryteriów w fazie realizacji – zastosowanie właściwych materiałów budowlanych i rozwiązań w zakresie zużycia energii i wody, gospodarki odpadami i redukcji zanieczyszczeń. Odpowiednie rozplanowanie prac, zagospodarowanie placu budowy i kontrola nad kosztami to zadanie dla doświadczonego wykonawcy.

Warto już teraz zaznajomić się z tą tematyką, ponieważ certyfikaty takie jak LEED nie są już w Polsce efektownym dodatkiem, a powoli stają się standardem. Zgodnie z oszacowaniami liczba budynków z tego typu certyfikatami w roku 2015 wzrosła aż o 60% w porównaniu z rokiem 2014. Wszystko wskazuje więc na to, że nadchodzi era „zielonego” budownictwa!

Polecamy również nasz tekst o nowoczesnych rozwiązaniach budowlanych i wykończeniowych, które pozwalają zaoszczędzić energię i ograniczyć emisję zanieczyszczeń.

Opracowano na podstawie: RD bud / Buena Vista Media Group