REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

10 zasad, jak przechowywać farby

Skończyłeś malowanie i stoisz nad puszką, w której zostało trochę farby. Przyda się przy odmalowywaniu. Jeśli jednak nie jesteś maniakiem, nie masz w domu stadka uroczych pociech ochoczo rysujących po ścianach i nie posiadasz pupila, którego ulubionym zajęciem jest ocieranie się o ściany po spacerze w deszczowy dzień, resztka farby spędzi w twoim schowku lub piwnicy dłuższy czas. Dowiedz się, jak ją przechowywać, by po tym czasie nadal nadawała się do użytku!

jak przechowywać farby

Fot. tookapic / pixabay.com

Zasada nr 1 – Czysty brzeg puszki
Poświęć kilka minut po zakończeniu malowania na dokładne wyczyszczenie brzegu puszki. Dzięki temu nie zaklei go zasychająca farba i ponowne otwarcie puszki będzie łatwiejsze, a wieczko będzie idealnie przylegać!

Zasada nr 2 – Nie używaj młotka
Przybicie wieczka przy pomocy młotka wcale nie sprawi, że opakowanie będzie szczelniejsze – przeciwnie, odkształci wieczko i spowoduje, że nie będzie ono dobrze przylegać do brzegu. Użyj przedmiotu z bardziej miękkiego materiału, np. drewnianego klocka.

jak przechowywać farbę

Fot. Pete Prodoehl / Foter / CC BY-NC-SA 2.0

Zasada nr 3 – Folia i taśma klejąca
Połóż pod wieczko kawałek folii – będzie działać jak uszczelka, a poza tym dodatkowo ułatwi otwieranie puszki. Dla dodatkowego uszczelnienia oklej brzeg na styku wieczka i puszki taśmą malarską.

Zasada nr 4 – Do góry nogami
Amerykańskie stowarzyszenie National Paints and Coatings Association radzi, by przechowywać resztki farby w puszce do góry nogami. W ten sposób opakowanie samo się uszczelnia. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku musisz zadbać o bardzo szczelne zamknięcie, żeby farba nie wyciekła!

Zasada nr 5 – Słoik
Jeśli ilość pozostałej farby jest niewielka, przelej ją z puszki do słoika i szczelnie zakręć. Zajmuje wtedy mniej miejsca, a poza tym kolorowe farby w przezroczystych słoikach naprawdę ładnie się prezentują – w internecie roi się od podobnych zdjęć, sprawdź!

Zasada nr 6 – Naklejka
Koniecznie naklej na puszkę lub słoik z farbą nalepkę z podstawowymi informacjami – o tym, jaki to kolor, w którym miejscu w domu go użyłeś i kiedy. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu, nie musząc szukać wśród przechowywanych puszek i głowić się, jak się nazywał ten kolor…

jak przechowywać farby

Fot. The Little Greene Paint Company / Foter.com / CC BY-NC-ND

Zasada nr 7 – Nie za ciepło, nie za zimno
Aby farba długo pozostała zdatna do użytku, trzeba jej zapewnić odpowiednią temperaturę otoczenia (obowiązkowo powyżej 0°C, ale poniżej 30°C). Duże zmiany temperatury i ich wartości poniżej lub powyżej podanego przedziału zmienią konsystencję farby i sprawią, że stanie się bezużyteczna. Dlatego nieogrzewany garaż lub szopa odpadają.

Zasada nr 8 – Ciemno i sucho
Miejsce przechowywania farby musi być zacienione i suche. Wilgoć spowoduje, że metalowa puszka zacznie rdzewieć, a gdy drobiny rdzy dostaną się do farby, możesz zapomnieć o pięknej i gładkiej warstwie farby na ścianie. Z tego samego powodu nie należy stawiać puszki bezpośrednio na betonowej posadzce – wilgoć podejdzie do góry i rozwinie się korozja.

Zasada nr 9 – Z dala od dzieci
Piwnica, domowy schowek, nie za zimny garaż lub nie za gorący strych to dobre miejsca do przechowywania farby, ale niektórzy z obawy przed wilgocią i temperaturą wolą domową szafę. Oczywiście to też odpowiednie rozwiązanie, jeśli jednak mamy w domu dzieci lub zwierzęta, trzeba zadbać o to, aby nie miały one dostępu do puszek z farbą.

Zasada nr 10 – Usuń „kożuch”
Po następnym otwarciu puszki sprawdź, czy na powierzchni farby nie pojawiła się zaschnięta warstewka, „kożuch”. Jeśli tak – usuń go ostrożnie przy pomocy listewki lub łyżki. Jeżeli tego nie zrobisz i po prostu wymieszasz farbę, będą w niej grudki, które mogą zrujnować wygląd twojej ściany.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
78%
22%
Ocen: 9
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (1)

  1. Przydatne porady :P Pozdrawiam :D

    Justyna (śnieżka satynowa)
    7 marzec 2016 at 11:19
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA