Skończyłeś malowanie i stoisz nad puszką, w której zostało trochę farby. Przyda się przy odmalowywaniu. Jeśli jednak nie jesteś maniakiem, nie masz w domu stadka uroczych pociech ochoczo rysujących po ścianach i nie posiadasz pupila, którego ulubionym zajęciem jest ocieranie się o ściany po spacerze w deszczowy dzień, resztka farby spędzi w twoim schowku lub piwnicy dłuższy czas. Dowiedz się, jak ją przechowywać, by po tym czasie nadal nadawała się do użytku!
Zasada nr 1 – Czysty brzeg puszki
Poświęć kilka minut po zakończeniu malowania na dokładne wyczyszczenie brzegu puszki. Dzięki temu nie zaklei go zasychająca farba i ponowne otwarcie puszki będzie łatwiejsze, a wieczko będzie idealnie przylegać!
Zasada nr 2 – Nie używaj młotka
Przybicie wieczka przy pomocy młotka wcale nie sprawi, że opakowanie będzie szczelniejsze – przeciwnie, odkształci wieczko i spowoduje, że nie będzie ono dobrze przylegać do brzegu. Użyj przedmiotu z bardziej miękkiego materiału, np. drewnianego klocka.
Zasada nr 3 – Folia i taśma klejąca
Połóż pod wieczko kawałek folii – będzie działać jak uszczelka, a poza tym dodatkowo ułatwi otwieranie puszki. Dla dodatkowego uszczelnienia oklej brzeg na styku wieczka i puszki taśmą malarską.
Zasada nr 4 – Do góry nogami
Amerykańskie stowarzyszenie National Paints and Coatings Association radzi, by przechowywać resztki farby w puszce do góry nogami. W ten sposób opakowanie samo się uszczelnia. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku musisz zadbać o bardzo szczelne zamknięcie, żeby farba nie wyciekła!
Zasada nr 5 – Słoik
Jeśli ilość pozostałej farby jest niewielka, przelej ją z puszki do słoika i szczelnie zakręć. Zajmuje wtedy mniej miejsca, a poza tym kolorowe farby w przezroczystych słoikach naprawdę ładnie się prezentują – w internecie roi się od podobnych zdjęć, sprawdź!
Zasada nr 6 – Naklejka
Koniecznie naklej na puszkę lub słoik z farbą nalepkę z podstawowymi informacjami – o tym, jaki to kolor, w którym miejscu w domu go użyłeś i kiedy. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu, nie musząc szukać wśród przechowywanych puszek i głowić się, jak się nazywał ten kolor…
Zasada nr 7 – Nie za ciepło, nie za zimno
Aby farba długo pozostała zdatna do użytku, trzeba jej zapewnić odpowiednią temperaturę otoczenia (obowiązkowo powyżej 0°C, ale poniżej 30°C). Duże zmiany temperatury i ich wartości poniżej lub powyżej podanego przedziału zmienią konsystencję farby i sprawią, że stanie się bezużyteczna. Dlatego nieogrzewany garaż lub szopa odpadają.
Zasada nr 8 – Ciemno i sucho
Miejsce przechowywania farby musi być zacienione i suche. Wilgoć spowoduje, że metalowa puszka zacznie rdzewieć, a gdy drobiny rdzy dostaną się do farby, możesz zapomnieć o pięknej i gładkiej warstwie farby na ścianie. Z tego samego powodu nie należy stawiać puszki bezpośrednio na betonowej posadzce – wilgoć podejdzie do góry i rozwinie się korozja.
Zasada nr 9 – Z dala od dzieci
Piwnica, domowy schowek, nie za zimny garaż lub nie za gorący strych to dobre miejsca do przechowywania farby, ale niektórzy z obawy przed wilgocią i temperaturą wolą domową szafę. Oczywiście to też odpowiednie rozwiązanie, jeśli jednak mamy w domu dzieci lub zwierzęta, trzeba zadbać o to, aby nie miały one dostępu do puszek z farbą.
Zasada nr 10 – Usuń „kożuch”
Po następnym otwarciu puszki sprawdź, czy na powierzchni farby nie pojawiła się zaschnięta warstewka, „kożuch”. Jeśli tak – usuń go ostrożnie przy pomocy listewki lub łyżki. Jeżeli tego nie zrobisz i po prostu wymieszasz farbę, będą w niej grudki, które mogą zrujnować wygląd twojej ściany.