a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjne79-procentowy wzrost zysku mimo trudnego rynku

79-procentowy wzrost zysku mimo trudnego rynku

Niepewność na światowym rynku trwa, ale niektórzy producenci dobrze radzą sobie nawet w tak trudnych warunkach. Jeden z nich ogłosił właśnie swoje wyniki za pierwsze osiem miesięcy bieżącego roku.

Fot. arch. Jotun

W trakcie pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku Jotun odnotował przychody operacyjne na poziomie 21,589 mld NOK. To o 18% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, zaś po uwzględnieniu efektów walutowych – o 14% więcej.

Kilkudziesięcioprocentowy wzrost

Osiągnięte wyniki finansowe to zarówno wynik wzrostu wolumenu, jak i podniesienia cen w związku z wyższymi cenami surowców. Jak komentuje prezes i dyrektor generalny firmy, Morten Fon:

Zdobywamy udziały na rynku i odnotowujemy wyraźne wzrosty w sektorach farb dekoracyjnych, morskich i ochronnych. Na sprzedaż farb proszkowych silnie wpływają trudne warunki na rynku w Europie Zachodniej i Skandynawii.

Prezes dodaje, że w odróżnieniu od wspomnianych regionów Europy rynek globalny zapewnia obecnie Jotunowi dobre warunki do rozwoju. Dowodem na to jest zysk operacyjny firmy, który w opisywanym okresie wyniósł 4,754 mld NOK – aż o 79% więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Wzrost zysku to efekt dobrej sprzedaży, wyższej marży brutto i lepszego zarządzania kosztami.

Dobrze przygotowani na niepewne czasy

Prognozy Jotun dotyczące wyników finansowych za cały rok 2023 są dobre, ale równocześnie spodziewane jest spowolnienie wzrostu sprzedaży. Sytuacja na światowym rynku pozostaje również niepewna ze względu na napięcia geopolityczne i inflację. Prezes Morten Fon podsumowuje jednak:

Posiadamy solidny model biznesowy, oparty na czterech segmentach i szerokim zakresie geograficznym. Dzięki temu jesteśmy dobrze przygotowani na to, co przynieść mogą obecne niepewne czasy.

Źródło: Jotun

Dowiedz się więcej o firmie