a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiKryzys na rynku i planowane zwolnienia

Kryzys na rynku i planowane zwolnienia

Europejscy producenci chemii narzekają na trudne warunki ekonomiczne. Jeden z nich wdrożył właśnie program zaradczy, który do 2025 roku ma mu przynieść 250 mln € oszczędności. Obejmuje on jednak również zwolnienia pracowników.

Fot. arch. Lanxess

Firma Lanxess ogłosiła program działania „FORWARD!”, który ma przeciwdziałać skutkom złych warunków ekonomicznych. Zgodnie z planem jeszcze w 2023 roku przyniesie on 100 mln € oszczędności, a następnie, do roku 2025 – kolejne 150 mln €.

Politycy muszą się obudzić

Wyniki Lanxess za drugi kwartał roku 2023 były po raz kolejny zdominowane przez spadek popytu w wielu sektorach. W związku z tym producent opracował specjalny plan działania. Jak komentuje Matthias Zachert, prezes zarządu firmy:

Zarówno Lanxess, jak i cała branża chemiczna są obecnie w trudnym położeniu. Nie widzimy żadnych sygnałów wskazujących na nadchodzący wzrost popytu. Podjęliśmy więc środki zaradcze: w ramach programu „FORWARD!” krótkoterminowo stabilizujemy nasze przychody, długoterminowo obniżamy koszty oraz usprawniamy nasze struktury i procesy. Kiedy gospodarka się podniesie, chcemy szybko wrócić na dawne tory.

Prezes zaapelował również do rządu, podkreślając, że „politycy muszą się wreszcie obudzić”. Według niego w obecnej fazie osłabienia gospodarczego Niemcy nie są lokalizacją konkurencyjną na światowym rynku. W aktualnej sytuacji potrzebna jest dostosowana do potrzeb branży taryfa energii elektrycznej, ograniczenie zbędnej biurokracji i szybsze procedury zatwierdzenia.

Zwolnienia w administracji

W oficjalnym komunikacie na swojej stronie Lanxess wyjaśnia, że w pierwszej fazie programu „FORWARD!” narzucona zostanie ścisła dyscyplina w zakresie kosztów oraz wstrzymanie nowych zatrudnień w całej Europie. Druga faza obejmować będzie ograniczenie energochłonnych procesów w zakładach produkcyjnych oraz usprawnienie struktur administracyjnych.

Jak wynika z wywiadu, którego Matthias Zachert udzielił gazecie „Rheinische Post”, będzie to oznaczało zwolnienia pracowników, także w Niemczech. Przede wszystkim dotyczyć one będą administracji. Obecnie zakres i charakter zwolnień negocjowane są z przedstawicielami zatrudnionych.

Źródło: Lanxess, european-coatings.com, Market Screener