a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

25 lat Multichemu

2021 to dla Multichemu rok szczególny – jubileuszowy. Firma świętuje właśnie 25-lecie istnienia na polskim rynku. Jakie były jej początki? Jak wyglądała jej droga do podboju zagranicznych rynków? Pionierem jakiej technologii w Polsce był Multichem? Zachęcamy do lektury!

Multichem Profix 25 lat

Fot. arch. Multichem

Z okazji jubileuszu na stronie Multichemu ukazał się obszerny tekst dotyczący początków firmy oraz najważniejszych momentów w jej historii. Przybliżamy je również dla naszych czytelników.

Skromne początki

Pomysł na biznes zrodził się w głowie prezesa Piotra Muszkiety jeszcze w okresie, kiedy zdobywał doświadczenie pod okiem pioniera w branży – swojego ojca Andrzeja. Prowadzony przez niego rodzinny sklep w Poznaniu był pierwszą mieszalnią lakierów Standox w Polsce.

W 1996 roku, wraz z przyjacielem Chrisem Welgravenem, Piotr Muszkieta wcielił w życie swój własny plan biznesowy. Tak powstała firma Multichem. Z siedzibą przy ulicy Smardzewskiej 3 w Poznaniu oraz magazynami i produkcją przy ulicy Wołczyńskiej 50, w sumie mieściła się na zaledwie 250 metrach kwadratowych.

Marka, która się wyróżni

Początki nie były łatwe – mimo mniejszej konkurencji na rynku, przed erą internetu dotarcie do klientów było pewnym wyzwaniem, mniej było również narzędzi wsparcia dla przedsiębiorców. Potrzebna była marka, która będzie wyróżniać się na tle innych. Jak wspomina Piotr Muszkieta:

Pamiętam moment projektowania logo PROFIX. Pracowałem nad nim cały weekend! Projektowanie etykiet reklam i broszur, wszystko to chciałem zrobić sam. Uczyłem się od podstaw obsługi programów graficznych. Odwiedzałem wtedy wiele drukarni, aby zrozumieć, jak osiągnąć zamierzony efekt, uniknąć problemów z rozdzielczością. A był to dopiero początek. Muszę przyznać, że dużo czasu zabrało mi zrozumienie, że sam nie dam rady zrobić wszystkiego i muszę znaleźć kompetentnych specjalistów, na których będę mógł polegać.

Pierwsze produkty marki Profix sprzedawane były wyłącznie w Polsce. Dzięki międzynarodowym kontaktom szybko udało się jednak wprowadzić je również na rynki zagraniczne – do Rosji, Danii, Holandii, Białorusi, Ukrainy i Niemiec – gdzie za sprawą wysokiej jakości także cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Rozwój w Polsce i zagranicą

Ważnym momentem w dziejach firmy był debiut na międzynarodowych targach Automechanika we Frankfurcie w 2000 roku. Pozwolił on zdobyć jeszcze większe grono sympatyków na europejskim rynku, a także pozyskać ważnych zagranicznych partnerów sprzedażowych.

Multichem

Prezes Piotr Muszkieta. Fot. arch. Multichem

W 2005 w związku z powiększeniem się „multichemowej rodziny” siedziba firmy przeniesiona została do Lubonia, a w 2006 roku Multichem opracował pierwsze w Polsce lakiery wodorozcieńczalne, które od początku cieszyły się dużą popularnością. 2009 to z kolei rok powstania Mobilnego Centrum Szkoleniowego, dzięki firma zyskała nowe możliwości dotarcia do klientów.

Partner zza oceanu

Rok 2012 to odejście na emeryturę jednego z założycieli firmy, Chrisa Welgravena, oraz zyskanie nowego partnera biznesowego – współwłaścicielem Multichemu została grupa amerykańska Automotive Art. Jak opowiada Piotr Muszkieta:

W 2010 roku stanęliśmy na rozdrożu. Właśnie zakończył się kryzys finansowy trwający w latach 2008-2009, a przed nami stała konieczność poszukiwania nowego partnera biznesowego. Szczęśliwy traf sprawił, że spotkaliśmy na swojej drodze firmę, która w gruncie rzeczy była bardzo podobna do naszej, posiadała podobny system wartości i historię. Nasz entuzjazm został odwzajemniony i już 2012 roku grupa Automotive Art została współudziałowcem w naszej spółce oraz jednocześnie największym klientem. Od początku naszej współpracy darzymy się wzajemnym zaufaniem i przyjaźnią, a ogromna praca, jaką wspólnie wykonaliśmy codziennie owocuje i ciągle nas inspiruje.

Przy wsparciu nowego partnera w 2019 roku powstało Globalne Centrum Szkoleniowe Profix – Automotive Art w nowej siedzibie w Tarnowie Podgórnym. W ośrodku mieści się m.in. centrum kolorystyczne wyposażone w osiem stanowisk, pełnowymiarowa kabina lakiernicza i zautomatyzowane urządzenie do precyzyjnego nalewania lakierów.

Wspaniała przyszłość

Minione ćwierćwiecze było więc dla Multichemu czasem intensywnego rozwoju i sukcesów. Prezes Piotr Muszkieta, niezmiennie stojący na czele firmy, tak podsumowuje 25 lat firmy:

Czas płynie bardzo szybko. Rozwój naszej firmy przyspieszył radykalnie, gdy postanowiliśmy postawić na najnowsze technologie chemiczne i cyfrowe. Dzięki temu jesteśmy teraz postrzegani jako firma innowacyjna i wyjątkowa, a nasze produkty są znane i cenione nawet na najbardziej zaawansowanych rynkach świata. Fakt, że jesteśmy firmą rodzinną, a Multichem aktywnie rozwija już kolejne pokolenie rodziny Muszkieta, napawa mnie ogromną radością i dumą. Wspaniali menadżerowie i pracownicy, klienci i partnerzy, dostawcy towarów i usług oraz członkowie naszych rodzin powodują, że spółka Multichem ma przed sobą wspaniałą przyszłość i z pewnością czeka nas jeszcze wiele okazji do świętowania okrągłych rocznic, czego życzę sobie i wszystkim przyjaciołom naszej firmy.

Zachęcamy również do lektury tekstu opublikowanego na naszych łamach pięć lat temu – przy okazji okrągłych 20. urodzin firmy Multichem. Podobnie jak wówczas, tak i teraz życzymy jubilatowi niesłabnącej pasji oraz kolejnych lat sukcesów na rynku polskim i światowym!

Multichem

Fot. arch. Multichem

Źródło: Multichem

Dowiedz się więcej o firmie