a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneAkzoNobel odrzuca drugą ofertę PPG

AkzoNobel odrzuca drugą ofertę PPG

Wczoraj AkzoNobel ogłosił, że odrzucił drugą propozycję kupna od PPG, złożoną 20 marca. Zdaniem zarządu amerykański koncern po raz kolejny nie docenił obecnej i przyszłej wartości AkzoNobel. Nie bierze również pod uwagę ryzyka wynikającego z tej transakcji, na jakie narażeni zostaliby interesanci, w tym udziałowcy, klienci i pracownicy.

AkzoNobel druga oferta PPG

Fot. amsfrank / Foter.com / CC BY-SA

Nowa propozycja PPG to 88,72 € za akcję AkzoNobel (a więc o ok. 5 € więcej, niż wcześniej). Wciąż jednak nie zadowala ona zarządu holenderskiego koncernu. Jego zdaniem nie odpowiada ona obecnej wartości firmy i nie uwzględnia potencjalnych zysków z otwierających się właśnie dla AkzoNobel nowych perspektyw biznesowych.

Różnica kulturowa

Zarząd twierdzi także, że przy tworzeniu nowej oferty wciąż nie wzięto pod uwagę obaw wyrażonych w odpowiedzi na propozycję z 9 marca 2017. Jego zdaniem PPG nie uwzględnia trudności wynikających z przepisów antymonopolowych oraz z łączenia dwóch tak dużych, międzynarodowych struktur, a także obaw związanych z utratą pracy przez ludzi na całym świecie.

W oświadczeniu AkzoNobel mowa również o różnicy kulturowej między obydwiema firmami, a także w podejściu do zaangażowania społecznego czy ochrony środowiska. Jak zapewnia zarząd, propozycja została odrzucona jednogłośnie, prezes Ton Büchner twierdzi natomiast, że obecnie, w obliczu restrukturyzacji i planowanego odłączenia oddziału Specialty Chemicals, koncern ma dobre warunki, aby rozwinąć się samodzielnie.

AkzoNobel ignoruje wolę udziałowców?

O rozmowach w sprawie przejęcia AkzoNobel robi się coraz głośniej. Stowarzyszenie Holenderskich Udziałowców zaczęło wywierać naciski na koncern, aby wziął jednak pod uwagę oferty PPG. Przedstawiciele organizacji zarzucają zarządowi, że zamyka się na ideę otwartego rynku, i przypominają, że AkzoNobel również zbudował swą potęgę na przejęciu zagranicznych firm (m.in. szwedzkiego Nobel Industries czy brytyjskiego ICI).

Szczególnie nalega firma Elliott, która posiada ok. 3% udziałów holenderskiego koncernu. Wystosowała ona specjalne oświadczenie, w którym wyraziła zaniepokojenie postawą zarządu AkzoNobel, najwyraźniej ignorującego życzenia udziałowców, popierających połączenie z PPG.

Prezes AkzoNobel broni się, zapewniając, że przed podjęciem decyzji zarząd rozmawiał z wieloma udziałowcami i wyrazili oni zastrzeżenia. Odmowę popiera holenderski rząd – minister gospodarki Henk Kamp oznajmił, że sprzedaż koncernu byłaby sprzeczna z narodowym interesem Holandii.

Źródło: AkzoNobel, Reuters