REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Żywotność mieszanki

Farby dwuskładnikowe to takie, które można nanieść na podłoże dopiero po zmieszaniu dwóch różnych substancji, kiedy to zachodzi reakcja chemiczna. Gotowa mieszanka nie jest jednak zdatna do użytku w nieskończoność – po zmieszaniu obu składników pozostaje nam na rozprowadzenie farby pewien określony czas, nazywany żywotnością mieszanki.

Fot.: Loraks – Fotolia.com

O żywotności mieszanki możemy mówić w przypadku farb dwuskładnikowych, takich jak epoksydowe. Poszczególne składniki same w sobie nie nadają się do malowania, jednak po ich połączeniu zachodzi sieciowanie, w wyniku którego ostatecznie naniesiona powłoka staje się trwała i wytrzymała. Przez cały czas od zmieszania obu substancji jednak proces sieciowania postępuje, i w pewnym momencie (po przekroczeniu czasu oznaczającego żywotność mieszanki) jest już tak zaawansowany, że konsystencja farby nie pozwala na jej naniesienie na podłoże.

Żywotność mieszanki różni się dla poszczególnych farb, a ponadto zależna jest od warunków otoczenia. Jeśli temperatura pomieszczenia, w którym dokonujemy operacji malowania, jest wyższa niż zalecana (i określona w karcie technicznej farby), sieciowanie zajdzie szybciej. Ważna jest też wilgotność powietrza, ponieważ zbyt suche otoczenie spowoduje, że powłoka będzie mętna i kleista, zaś w zbyt wilgotnym może dojść do skraplania gazu, co bardzo niekorzystnie wpływa na przyczepność powłoki.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 4
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA