a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Namaluj swój kod QR

Własnoręcznie wymalowany kod QR? Czemu nie wykorzystać nowych technologii i za pomocą farb nie namalować sobie własnego kodu QR na ścianie, elewacji, dachu czy kawałku chodnika przed firmą...

Kody QR wrosły już na stałe do naszego życia. Dla tych, którzy nie do końca wiedzą jak taki kod działa, wyjaśniamy, że kod taki po zeskanowaniu z użyciem odpowiedniego programu (z reguły zainstalowanego już w naszym smartfonie) prowadzi nas do odpowiedniej strony internetowej, którą możemy obejrzeć na naszym telefonie komórkowym.

Kody QR pojawiają się głównie na reklamach prasowych, billboardach, ale coraz częściej pojawiają się bardziej kreatywne sposoby wykorzystania ich potencjału. W Lizbonie użyto kostki brukowej do stworzenia na ulicach kodów QR, które dostarczają turystom dodatkowych informacji o mieście i jego zabytkach. Facebook wymalował kod QR na dachu jednego ze swoich budynków a szalona ekipa z Hackerspace Charlotte zgłosiła wymalowany na dachu budynku QR kod do Księgi Rekordów Guinessa.

 Po krótkiej redakcyjnej naradzie postanowiliśmy zamieścić krótki opis, jak wymalować własny kod QR. No to do roboty!

 

Co będzie potrzebne:

 • taśma malarska o szerokości co najmniej 1 cm (długość taka jak obwód malowanego kodu)

 • linijka lub metr

 • prosta drewniana listwa do linii

 • ołówek, kreda lub coś innego do zaznaczenia linii

 • mały pędzel do wymalowania kodu (nie większy niż 1/4 jednego piksela/kwadratu z kodu)

 • wzór kodu QR (możesz go wygenerować na przykład na stronie beautifulqrcodes.com)

 • odpowiednia farba w kolorze kontrastowym do podłoża (nie musi być czarna)

Jak to zrobić:

1. Oczyść i odtłuść dokładnie podłoże do malowania.

2. Wymaluj linie siatki linii na podłożu, na którym chcesz wymalować swój QR kod. Do tego celu użyj drewnianej listwy oraz metra. Narysuj kwadrat a następnie oznacz linie siatki (tyle linii, ile posiada kod).

3. Przyklej wokół taśmę malarską, bo zabezpieczyć zewnętrzne krawędzie podczas malowania.

4. Na wyrysowanej siatce oznacz pola ciemne (kodu) oraz pola, które pozostawisz nie pomalowane.

5. Wymieszaj farbę, weź pędzel i pomaluj wszystkie pola oznaczone pola.

6. Jak skończysz malowanie, odklej delikatnie taśmę malarską.

 7. Weź telefon i sprawdź, czy kod jest czytelny.

Dobór koloru i rodzaju farby:

Kod QR musi mieć jasne tło i ciemne linie kodu. Najlepiej bazować na białym podłożu, lub pastelowych kolorach. Kolor do wymalowania kodu musi być kontrastowy, ale nie musi być czarny. Możesz użyć granatu, czerwieni, ciemnej zieleni lub brązu.

Dobór farby będzie zależał od miejsca, gdzie chcesz namalować kod

 • jeśli będzie to ściana wewnątrz pomieszczenia, wybierz emulsję akrylową w opakowaniu nie większym niż 1 litr (tyle farby wystarczy Ci na wymalowanie kodu o powierzchni 9 metrów kwadratowych)
 • jeśli planujesz malowanie kodu na elewacji, wybierz farbę elewacyjną odpowiednią do tej, która już jest na elewacji (np. silkonową, akrylową, silikatową). Pamiętaj, że elewacja będzie dużo bardziej chropowata, niż ściana wewnętrzna, co znaczy, że zużycie farby będzie dużo większe (nawet do 0,4 litra farby na 1 metr kwadrat). Mały kod na elewacji o dużej chropowatości tynku może być całkowicie nieczytelny.
 • jeśli malujesz kod na posadzce betonowej, dobierz odpowiedni zestaw farb. Do posadzek wewnątrz pomieszczeń gama dostępnych farb będzie na pewno większa niż w przypadku malowania kodu na zewnątrz. Wewnątrz, mogą to być farby epoksydowe lub specjalne odmiany farb alkidowych lub akrylowych. Na beton na zewnątrz musisz użyć farby, która dodatkowo będzie odporna na działanie promieni UV oraz warunków atmosferycznych.
 • jeśli jesteś na tyle zakręcony, że chcesz wymalować kod QR na dachu, tak żeby był widoczny przez satelity oraz na zdjęciach satelitarnych google, wybierz odpowiednią farbę dachową (tego samego rodzaju, jak ta użyta malowania tego dachu).

 

Ponieważ w przypadku malowania elewacji, dachu oraz posadzek jest bardzo dużo elementów mających bezpośredni wpływ na wybór farby, sugerujemy aby najpierw skonsultować odpowiedni wybór farby z profesjonalnym doradcą. Po rozpoczęciu prac, zrób próbę malowania na małym obszarze i upewnij się, że farby są ze sobą kompatybilne a kolor odpowiada temu, któy zamówiłeś.

Jak kreatywnie wykorzystać kod QR?

Kod QR może być wymalowany na ścianie w sklepie i po zeskanowaniu przez klienta informować go o dodatkowym rabacie na zakup określonego towaru. Może być wymalowany przed wejściem do centrum handlowego i po zeskanowaniu informować o aktualnych promocjach. Można go również wymalować na elewacji budynku firmy, bo któś ciekawy mógł obejrzeć prezentację filmową… To nasze pomysły, a co wymyślą jeszcze marketingowcy i architekci, będziecie mogli zobaczyć sami…