Odradzanie się budownictwa oraz szybki rozwój przemysłu lotniczego i kosmicznego – oto główne czynniki, które napędzać będą rynek żywic epoksydowych w najbliższych latach. Nowy raport dotyczący tego rynku opublikowała firma Transparency Market Research.
Zgodnie z przewidywaniami analityków rynek żywic epoksydowych, wyceniony w 2020 roku na 10,5 mld $, w roku 2031 ma osiągnąć wartość 21,87 mld $. Oznacza wzrost o 6,9% w skali roku w analizowanym okresie 2021–2031.
Problemy z „zielonymi” żywicami
Raport Transparency Market Research (TMR) dotyczy światowego rynku żywic epoksydowych, czyli materiałów wykonanych z jakiejkolwiek klasy termoutwardzalnych polimerów zawierających grupę epoksydową. Produkowane są one z takich surowców jak bisfenol A, fenole, aminy aromatyczne, alkohole alifatyczne czy epichlorohydryna.
Rośnie zainteresowanie żywicami epoksydowymi uzyskiwanymi z surowców naturalnych, ale według ekspertów rozwój tego sektora rynku ograniczać może przede wszystkim ich mniejsza wytrzymałość na rozciąganie i ciągliwość niż w przypadku alternatyw otrzymywanych z paliw kopalnych. Trwają badania, których celem jest uzyskanie żywic epoksydowych pochodzenia naturalnego o lepszych parametrach.
W raporcie rynek żywic epoksydowych podzielony został na segmenty w zależności od zastosowań oraz regionów. Wśród głównych obszarów zastosowań wymieniono: elektrykę i elektronikę, kleje, kompozyty, energetykę wiatrową, farby i powłoki oraz budownictwo.
Budownictwo, elektronika i… sztuka
Żywice epoksydowe są wszechstronne i w związku z tym szeroko wykorzystywane. Jako składnik farby umożliwiają szybkie schnięcie i zapewniają wytrzymałą warstwę ochronną. Obecnie, ze względu na odradzanie się budownictwa po kryzysie roku 2020, zapotrzebowanie w tym sektorze rośnie. Ważnym obszarem zastosowań żywic epoksydowych jest jednak również elektronika, gdzie powszechnie używa się ich na przykład w produkcji płytek drukowanych.
Oprócz tego wykorzystuje się je w energetyce wiatrowej jako materiał na wydajne aerodynamicznie łopatki turbin wiatrowych, do produkcji silników i generatorów, a nawet w sztuce, do uzyskiwania mieszanek o konkretnych kolorach poprzez mieszanie pigmentów. Jednym z głównych czynników napędzających rozwój rynku w ostatnich latach było duże zapotrzebowanie ze strony branży lotniczej – gdzie żywice epoksydowe pozwalają zmniejszyć masę samolotu – ale również kosmonautyki, gdzie coraz częściej inwestują prywatne firmy.
Dominujący region, najwięksi producenci
Ze względu na region rynek podzielony został na Amerykę Północną, Europę, Chiny, resztę Azji i Pacyfiku, Amerykę Łacińską oraz Bliski Wschód i Afrykę. Zdecydowanie dominują Chiny – ich udział w światowym rynku żywic epoksydowych w roku 2020 wynosił ponad 45%.
W najbliższym czasie udział ten może się jeszcze zwiększyć, przede wszystkim ze względu na dynamiczny rozwój budownictwa oraz fakt, że coraz więcej firm przenosi produkcję do tego kraju. Według analityków w nadchodzących latach mocno rozwijać będzie się jednak również rynek żywic epoksydowych w Ameryce Północnej. Powodem tego jest przede wszystkim szybki rozwój sektora lotniczego.
W raporcie mowa również o najważniejszych producentach żywic epoksydowych (Kukdo Chemicals Ltd., DuPont, Huntsman, NAMA Chemicals, BASF SE, The Dow Chemical Company, 3M) oraz o kluczowych wydarzeniach na rynku w ostatnim czasie. Wśród nich wymieniono m.in. sprzedaż oddziału epoksydów firmy Hexion oraz przejęcie przez Covestro oddziału żywic Royal DSM.
Źródło: TMR, coatingsworld.com