a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Zobacz kolor w innym świetle!

A więc znalazłeś w katalogu kolor. Jest piękny, wymarzony, ale zupełnie nie potrafisz sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał na twojej ścianie. To trudne, mając do dyspozycji tylko maleńką próbkę – w pełni się z tym zgadzamy. Jest jednak kilka sposobów, które pomogą nam się upewnić, że to właśnie TEN.

kolor

Fot. Wicker Paradise / Foter.com / CC BY

Specjaliści są zgodni – wybieraj kolory w świetle dziennym. Świetlówka czy żarówka wolframowa zmieniają naszą percepcję i sprawiają, że odcień prezentuje się nieco inaczej.

Pamiętaj też o tym, że orientacja okien pokoju bardzo wpływa na to jak prezentuje się wnętrze, łącznie ze ścianami. W pomieszczeniu od północy, gdzie przez cały dzień światła jest niewiele, raczej zrezygnuj z chłodnych odcieni. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym tekście.

Druga rzecz, którą koniecznie musisz wziąć pod uwagę, to że kolor zaprezentowany na próbce w katalogu wygląda na jaśniejszy. Z dwóch powodów.

Po pierwsze – ponieważ jest zwykle przedstawiony na białym tle, które dodaje mu świetlistości. Po drugie – ponieważ jest przedstawiony na niewielkiej powierzchni; na dużych powierzchniach, takich jak ściany, odcienie zwykle wydają się nieco ciemniejsze.

Jeśli więc nie chcesz, by twoje wnętrze było zbyt ponure, wybierz odcień o ton jaśniejszy niż ten, który podbił twoje serce jako próbka w katalogu.

kolor

Fot. coco+kelley / Foter.com / CC BY-NC

Trzecia wskazówka – jeśli twoja wyobraźnia wciąż nie daje ci jednoznacznej odpowiedzi, skorzystaj z aplikacji typu Dulux Visualizer czy Wizualizer 2.0. Wystarczy zrobić zdjęcie pokoju który zamierzasz odmalować, a dzięki wizualizacjom sprawdzisz, jak prezentują się w nim poszczególne odcienie.

Oczywiście kolory na ekranie zawsze będą się trochę różnic od kolorów na ścianie, ale dostaniesz ogólny obraz tego, jakiego spodziewać się efektu.

Życzymy samych trafnych kolorystycznych wyborów!