REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Zielona herbata i farby epoksydowe

Zielona herbata po raz kolejny w centrum uwagi w branży farbiarskiej! Francuscy naukowcy donoszą o zwieńczonym sukcesem eksperymencie, w którym wykorzystali oni wyciąg z liści herbaty do otrzymania termoutwardzalnych farb epoksydowych.

zielona herbata

Fot. Wikimedia Commons

O tym, że zielona herbata może stać się hitem branży lakierniczej, pisaliśmy już w artykułach Nanocząstki srebra z zielonej herbaty i Powłoki antybakteryjne z czekolady i wina. Oto kolejny dowód – francuscy badacze wykorzystali ją do otrzymania termoutwardzalnej powłoki epoksydowej!

Pochodzący z ekstraktu liści herbaty związek, który okazał się tak przydatny jako składnik farb, to eter glicydylowy GEGTE. Uzyskana na jego bazie powłoka miała wysoką gęstość usieciowania oraz bardzo dobrą odporność termiczną. Okazuje się więc, że pochodzące z zielonej herbaty substancje mogą nie tylko chronić farbę przed rozwojem bakterii i zapewniać jej dobrą adhezję, ale i posłużyć na inne sposoby.

Więcej na ten temat – w oryginalnym artykule, opublikowanym w czasopiśmie Industrial Crops and Products.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA