REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Światowi producenci – wyniki za I kwartał 2014

Rynek powoli wychodzi z kryzysu, sytuacja ekonomiczna poprawia się, wciąż jest jednak niepewna i pod wieloma względami pozostawia wiele do życzenia. Jak w tych warunkach poradzili sobie światowi producenci farb w pierwszym kwartale roku?

wyniki pierwszy kwartał 2014

Fot. Bubbels (sxc.hu)

Jedni uporali się z rynkowymi przeciwnościami, inni nie. Do tych pierwszych należy z pewnością koncern PPG, który wręcz miażdży konkurencję. W tym kwartale udało mu się osiągnąć rekordową sprzedaż netto z operacji ciągłych – 3,6 mld $, czyli aż o 17% więcej niż w analogicznym okresie w roku 2013! Jeszcze lepiej wygląda jego sytuacja jeśli chodzi o zysk netto – ukształtował się on na poziomie 277 mln $, co oznacza wzrost o 45% (w zeszłym roku: 191 mln $).

Choć na liście najbogatszych światowych wytwórców farb tego giganta wciąż wyprzedza AkzoNobel, holenderski producent nie może spać spokojnie. Jego sprzedaż wyniosła 3,4 mld € (4,6 mld $), co oznacza spadek o 2%. Zysk operacyjny również nieznacznie spadł, z zeszłorocznego 217 mln € do 216 mln € (298,7 mln $). Zarząd jest jednak zadowolony – przy obecnych ogromnych wydatkach na restrukturyzację i niekorzystnych efektach walutowych to i tak świetny wynik.

Również koncern BASF zmaga się z pewnymi kłopotami, nie dotyczy to jednak jego segmentu Coatings specjalizującego się w produkcji farb i powłok. Ten zanotował w pierwszym kwartale 3-procentowy wzrost, osiągając sprzedaż na poziomie 721 mln € (989 mln $). Jest to zasługa przede wszystkim przemysłu samochodowego. Cały koncern natomiast odnotował spadek zarówno sprzedaży (-1%), jak i zysku operacyjnego (-3%), co spowodowane zostało słabymi wynikami w sektorze Oil & Gas.

W przypadku koncernu Sherwin-Williams możemy mówić o wzlotach i upadkach. Mimo rekordowej sprzedaży netto 2,37 mld $ (o 9,2% więcej niż w analogicznym okresie w roku 2013) zanotował on spadek zysków – z zeszłorocznego 116,19 mln $ na 115,46 mln $.

Do producentów spoza ścisłej światowej czołówki, którzy jednak obronną ręką wyszli z niełatwej sytuacji na rynku, zaliczyć należy fińską Tikkurilę. Jej przychody ze sprzedaży wyniosły 141,5 mln € (194,1 mln $) i wzrosły o 2,2%, zaś zysk – 13,8 mln € (18,9 mln $), co oznacza wzrost aż o 35%!

Podsumowując – nie wszyscy mogą mówić o sukcesie, są za to zgodni co do najbliższej przyszłości. Podchodzą do niej z optymizmem, licząc na szybką rekonwalescencję rynku europejskiego, która zneutralizuje negatywny wpływ efektów walutowych.

Porównanie przychodów ze sprzedaży wymienionych producentów:

Źródła: AkzoNobel, PPG, Sherwin-Williams, BASF, Tikkurila

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
75%
25%
Ocen: 4
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA