a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneWyniki PPG i AkzoNobel w I kw. 2013

Wyniki PPG i AkzoNobel w I kw. 2013

Wciąż słaba sytuacja finansowa w Europie daje się we znaki farbiarskim gigantom. W pierwszym kwartale bieżącego roku koncern PPG zdołał utrzymać wielkość sprzedaży na poziomie zeszłorocznym, jednak już AkzoNobel nie podołał wyzwaniu i zanotował zauważalne spadki wskaźników finansowych.

AkzoNobel PPG

fot. arch. AkzoNobel

Sprzedaż z tytułu działalności ciągłej, jaką osiągnęła firma PPG, wyniósł w pierwszych trzech miesiącach roku 3,3 mld dolarów, co odpowiada wartości uzyskanej w tym samym okresie rok wcześniej. Skorygowany dochód netto ukształtował się na poziomie 235 mln dolarów (a więc więcej niż zeszłoroczne 216 mln) zaś w całym segmencie powłok zysk zwiększył się o 13%.

Stosunkowo dobre wyniki to zasługa zaangażowania w takie sektory przemysłu jak samochodowy OEM, aeronautyka oraz budownictwo (w USA). Mniejszym powodzeniem cieszyły się natomiast powłoki i materiały dostarczane przez sektor Optical and Specialty Materials.

W tym miesiącu sfinalizowana została transakcja przejęcia przez PPG północnoamerykańskiego segmentu powłok architektonicznych AkzoNobel – dużej jednostki przynoszącej roczny zysk na poziomie 1,5 mld dolarów. Zakupując ją koncern praktycznie powiększa swój dział architektoniczny dwukrotnie i liczy na znaczne zyski.

Jeśli natomiast chodzi o sytuację finansową AkzoNobel, sprawy nie wyglądają zbyt dobrze. Dochody spadły o 7% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim i wyniosły 3,456 mld euro. Przychody operacyjne były z kolei niższe o 8% (217 mln euro). Spadek dochodów zanotowano we wszystkich sektorach – w Decorative Paints o 5%, w Performance Coatings o 3%, zaś w Specialty Chemicals – o 11%.

Z finansowymi problemami firma radzi sobie przy pomocy dywestycji – prócz działu farb architektonicznych pod młotek poszła również jednostka Chemicals Pakistan. Ponadto w lutym ogłoszono specjalny program poprawy jakości, który ma podźwignąć AkzoNobel z kryzysu; zgodnie z planem przynieść ma firmie wzrost zysku EBITDA o 500 mln euro.

Źródło: PPG, AkzoNobel