REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Wyniki PPG i AkzoNobel w I kw. 2013

Wciąż słaba sytuacja finansowa w Europie daje się we znaki farbiarskim gigantom. W pierwszym kwartale bieżącego roku koncern PPG zdołał utrzymać wielkość sprzedaży na poziomie zeszłorocznym, jednak już AkzoNobel nie podołał wyzwaniu i zanotował zauważalne spadki wskaźników finansowych.

AkzoNobel PPG

fot. arch. AkzoNobel

Sprzedaż z tytułu działalności ciągłej, jaką osiągnęła firma PPG, wyniósł w pierwszych trzech miesiącach roku 3,3 mld dolarów, co odpowiada wartości uzyskanej w tym samym okresie rok wcześniej. Skorygowany dochód netto ukształtował się na poziomie 235 mln dolarów (a więc więcej niż zeszłoroczne 216 mln) zaś w całym segmencie powłok zysk zwiększył się o 13%.

Stosunkowo dobre wyniki to zasługa zaangażowania w takie sektory przemysłu jak samochodowy OEM, aeronautyka oraz budownictwo (w USA). Mniejszym powodzeniem cieszyły się natomiast powłoki i materiały dostarczane przez sektor Optical and Specialty Materials.

W tym miesiącu sfinalizowana została transakcja przejęcia przez PPG północnoamerykańskiego segmentu powłok architektonicznych AkzoNobel – dużej jednostki przynoszącej roczny zysk na poziomie 1,5 mld dolarów. Zakupując ją koncern praktycznie powiększa swój dział architektoniczny dwukrotnie i liczy na znaczne zyski.

Jeśli natomiast chodzi o sytuację finansową AkzoNobel, sprawy nie wyglądają zbyt dobrze. Dochody spadły o 7% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim i wyniosły 3,456 mld euro. Przychody operacyjne były z kolei niższe o 8% (217 mln euro). Spadek dochodów zanotowano we wszystkich sektorach – w Decorative Paints o 5%, w Performance Coatings o 3%, zaś w Specialty Chemicals – o 11%.

Z finansowymi problemami firma radzi sobie przy pomocy dywestycji – prócz działu farb architektonicznych pod młotek poszła również jednostka Chemicals Pakistan. Ponadto w lutym ogłoszono specjalny program poprawy jakości, który ma podźwignąć AkzoNobel z kryzysu; zgodnie z planem przynieść ma firmie wzrost zysku EBITDA o 500 mln euro.

Źródło: PPG, AkzoNobel

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA