REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Fotokataliza – czy farba może oczyścić wodę?

Fotokatalizatory to związki, które mając pod dostatkiem światła i tlenu mogą przekształcić toksyczne zanieczyszczenia w nieszkodliwe produkty. Nad farbą fotokatalityczną służącą do oczyszczania wody pracuje właśnie międzynarodowy projekt 4G-PHOTOCAT.

fotokataliza

fot. Woody81 (stockfreeimages.com)

Projekt ten to inicjatywa Ruhr-University Bochum. Stojący na czele tamtejszego zespołu badawczego profesor Radim Beránek nawiązał współpracę z naukowcami z siedmiu różnych krajów, reprezentujących zarówno uczelnie, jak i podlegające koncernom ośrodki badawcze. Wśród partnerskich jednostek znalazł się również Uniwersytet Jagielloński. Potencjał tego przedsięwzięcia dostrzegła Unia Europejska, która przeznaczyła na nie ze swych środków 3,7 mln euro.

W ramach prac naukowcy łączą ze sobą półprzewodniki i nanostrukturalne tlenki metali, ściśle kontrolując skład i morfologię powstałych struktur. Odpowiednio operując tymi parametrami można bowiem uzyskać fotokatalizator o maksymalnej skuteczności. Podstawowym składnikiem farby ma być zmodyfikowany dwutlenek tytanu (TiO2). Jest on bowiem łatwo dostępny, niedrogi, a do tego trwały.

Z jakimi zanieczyszczeniami chcą się rozprawić naukowcy? Przede wszystkim z toksycznymi pochodnymi stosowanych w rolnictwie pestycydów. Jest to poważny problem między innymi w Wietnamie, gdzie podczas wojny wietnamskiej duża ilość wód gruntowych zanieczyszczona została wskutek oprysków stosowanych przez armię amerykańską. Tam właśnie przetestowana zostanie farba opracowana w ramach programu 4G-PHOTOCAT. Będzie ona stosowana na reaktorach służących do oczyszczania wody, którymi mogą być nawet proste urządzenia melioracyjne, rynny i tym podobne.

Według profesora Beránka fotokataliza to jeden z najprostszych sposobów pozbywania się zanieczyszczeń wody. Prócz odpowiedniego fotokatalizatora wymagane są w nim bowiem jedynie światło i tlen, których mamy oczywiście pod dostatkiem. W warunkach tych szkodliwe substancje są rozkładane do takich związków jak woda czy dwutlenek węgla. Dotychczas jednak przy wykorzystaniu tej metody oczyszczania zmagano się z dwoma problemami: zbyt wolnym tempem rozkładu zanieczyszczeń oraz trudnością ze skupieniem fotoreagentów w odpowiednim miejscu. Farba, nad którą pracują naukowcy w ramach 4G-PHOTOCAT, ma być rozwiązaniem pozbawionym tych mankamentów.

Projekt wspierają grupy badawcze z sześciu uniwersytetów oraz trzech ośrodków przemysłowych. Zaangażowane uczelnie to University College London, J. Heyrovský Institute of Physical Chemistry w Pradze, Uniwersytet Helsiński, Universiti Teknologi Malaysia, Uniwersytet Rolniczy w Hanoi oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Firmy natomiast, które biorą udział w przedsięwzięciu, to Picosun z Finlandii, Advanced Materials z Czech oraz Q&A z Wietnamu. Krakowską uczelnię reprezentuje zespół dr hab. Wojciecha Macyka z Wydziału Chemii. Jak mówi dr Macyk:

Zadaniem naszej grupy badawczej będzie określenie aktywności fotokatalitycznej opracowywanych fotomateriałów oraz przeprowadzenie badań koncentrujących się na poznaniu mechanizmów zachodzących procesów fotofizycznych i fotochemicznych.

Więcej informacji na temat projektu znaleźć będzie można już wkrótce na jego oficjalnej stronie. Zainteresowanym tematyką fotokatalizy polecamy natomiast prezentację doktora Macyka, w której ciekawie i przystępnie tłumaczy on podstawy tego zjawiska.

Źródła: Uniwersytet Jagielloński, pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (1)

  1. Technologia znana od dłuższego czasu w wyrobach betonowych. http://www.tiocem.pl

    Mag
    13 lipiec 2015 at 10:01
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA