a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiWoda z recyklingu do produkcji chemikaliów

Woda z recyklingu do produkcji chemikaliów

W wielu miejscach na świecie już dziś brakuje czystej wody. W związku z tym branża chemiczna podejmuje zdecydowane kroki – jeden ze szwedzkich producentów w ramach innowacyjnego projektu będzie wykorzystywał w swoim zakładzie ścieki z pobliskiej oczyszczalni.

Fot. arch. Perstorp

Nowym osiągnięciem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju może się poszczycić firma Perstorp. W ramach nowego projektu wykorzystywać będzie w swoich procesach produkcyjnych w zakładzie w szwedzkim Stenungsund ścieki z pobliskiej oczyszczalni.

Miliard litrów zaoszczędzonej świeżej wody

Nowy projekt zapewni odpowiednie zaopatrzenie fabryki, a przy tym pozwoli zaoszczędzić każdego roku ok. 1,1 mld litrów świeżej wody. Jak mówi Anna Berggren, wiceprezeska oddziału Sustainability w Perstorp:

To ważne osiągnięcie w kluczowym dla Perstorp obszarze technologicznym. W przyszłości planujemy wykorzystać to rozwiązanie także w innych naszych zakładach, tak aby zmniejszyć zużycie świeżej wody. Na całym świecie niedobory wody są już faktem. Branża chemiczna ma obowiązek zredukować jej zużycie i znaleźć nowe rozwiązania, które będą stanowić wsparcie dla całego społeczeństwa.

Woda wykorzystywana jest we wszystkich fabrykach Perstorp w wielu różnych funkcjach: jako rozpuszczalnik w reakcjach chemicznych, jako nośnik produktów, jako medium transmitujące ciepło czy do chłodzenia. Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia świeżej wody jest właśnie oczyszczanie i ponowne wykorzystanie ścieków. Zakład w Stenungsund będzie to robił dzięki porozumieniu z miejską oczyszczalnią.

Woda do projektu Project Air

Poddana recyklingowi woda będzie również wykorzystywana m.in. do produkcji wodoru drogą elektrolizy w ramach innowacyjnego projektu Project Air. Jego celem jest produkcja zrównoważonego metanolu, a tym samym ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Źródło: Perstorp