REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Project Air – produkcja „zielonego” metanolu w Szwecji

Fundusz Innowacji UE przyznał środki na realizację Project Air – budowę unikatowego zakładu produkcji przyjaznego środowisku metanolu. Będzie się on mieścił w Stenungsund w Szwecji, na terenie istniejącej fabryki Perstorp.

Perstorp Project Air metanol Szwecja

Fot. arch. Perstorp

Project Air to współpraca trzech podmiotów – Perstorp, Fortum i Uniper. Z Funduszu Innowacji wnioskowali oni o sumę 97 mln €. Cała inwestycja kosztować ma ponad 230 mln €.

500 000 ton dwutlenku węgla mniej

Projekt ma przełomowy charakter, pozwala bowiem na przejście od surowców kopalnych do tych pochodzenia biologicznego i z recyklingu. Gdy zakład stanie się w pełni operacyjny, pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla o ok. 500 000 ton w stosunku do obecnego poziomu, co odpowiada 1% całej emisji w Szwecji. Jak komentuje Jan Secher, prezes i dyrektor generalny Perstorp:

Decyzja Funduszu Innowacji pokazuje, że Project Air to ważna inwestycja na rzecz klimatu. To wybór kluczowy z punktu widzenia Perstorp, naszych klientów i partnerów, ponieważ zwiększy dostępność zrównoważonych wyrobów chemicznych na całej długości łańcucha dostaw. Branża chemiczna potrzebuje węgla, ale nie pochodzenia kopalnego – należy go umieścić w zamkniętym obiegu, tak abyśmy pozbyli się dwutlenku węgla z atmosfery.

Do produkcji zrównoważonego metanolu obiekt wykorzystywał będzie duże ilości dwutlenku węgla i innych materiałów resztkowych pochodzące z innych operacji Perstorp, biogaz z nowych stworzonych w tym celu zakładów oraz wodór z elektrolizy. W całym projekcie wykorzystywana będzie jedynie energia z odnawialnych źródeł.

Od elektroniki przez farby po tekstylia

Wielkoskalowa produkcja w zakładzie w Stenungsund ma ruszyć w 2026 roku. Uzyskiwany w ten sposób metanol stanie się surowcem dla produktów chemicznych stosowanych w wielu różnych branżach: od elektroniki przez farby aż po tekstylia. Project Air jest jednym z 17 wyłonionych projektów, na których realizację Fundusz Innowacji przeznaczył w sumie 1,8 mld €.

Źródło: Perstorp

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA