a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiWłoski rynek farb – koniec stagnacji?

Włoski rynek farb – koniec stagnacji?

Włochy są obecnie trzecim największym rynkiem farb w Europie, zarówno pod względem wielkości, jak i wartości. Po okresie stagnacji prognozowany jest dla niego wzrost, zwłaszcza jeśli chodzi o sektor farb architektonicznych do wnętrz.

włoski rynek farb

Fot. lenalindell20 / pixabay.com

Sporządzenie dokładnych danych na temat włoskiego rynku farb jest jednak trudne, ponieważ jest on bardzo podzielony. Funkcjonuje na nim blisko 600 wytwórców farb dekoracyjnych i architektonicznych, od małych przedsiębiorstw po międzynarodowe koncerny, przy czym dominują jednak mniejsze firmy.

Aby rozwiązać ten problem, w 2010 roku powstała organizacja Assovernici. Skupia ona jedną trzecią włoskich producentów farb dekoracyjnych i architektonicznych, co pozwala już na sporządzenie w miarę wiarygodnych statystyk.

Lekki wzrost sprzedaży

Zgodnie z danymi Assovernici w roku 2016 wielkość rynku wynosiła 495 mln litrów, a jego wartość – 1,16 mld €. Średnia cena za litr farby wynosiła 2,35 € za litr, co jest najniższą wartością od roku 2010. Równocześnie spada produkcja – siedem lat temu wyniosła ona 650 mln litrów i od tej pory nie przekroczyła tego pułapu. Najwyższą sprzedaż farb osiągnięto w roku 2011 – 1,53 mld €.

Assovernici prognozuje jednak po raz pierwszy od kilku lat lekkie wzrosty. W roku 2017 zgodnie z przewidywaniami wielkość co prawda pozostanie niemal bez zmian (498 mln litrów), ale już sprzedaż ma wzrosnąć o 20 mln € i osiągnąć 1,18 mld €. Lekko zwiększy się również cena za litr farby. I choć te różnice są niewielkie, świadczą o tym, że tendencje na włoskim rynku wreszcie się odwróciły.

A w sektorze farb ściennych…

Organizacja Assocernici opracowała również krótki raport pod kątem samego rynku farb ściennych i elewacyjnych. W roku 2016 jego wielkość wyniosła 319,5 mln litrów, w minionym właśnie 2017 przewidywany jest lekki wzrost – do 322 mln litrów. 64,5% rynku to produkty wodorozcieńczalne.

Sprzedaż tego typu farb osiągnęła najwyższą dotychczas wartość w roku 2011 – 600 mln €. Ale już dwa lata później spadła do rekordowo niskich 494 mln €. W 2017 ma lekko wzrosnąć – do 510 mln €.

Źródło: Damir Gagro / european-coatings.com