a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarby Tex-Cote na hangarze Howarda Hughesa

Farby Tex-Cote na hangarze Howarda Hughesa

Wielki hangar w Los Angeles, w którym ponad pół wieku temu przechowywany był słynny Spruce Goose (Świerkowa Gęś), samolot projektu Howarda Hughesa wykonany z… drewna, przejdzie obecnie renowację. Historyczny obiekt zostanie odnowiony i przerobiony na budynek biurowy przy użyciu m.in. produktów Tex-Cote.

Tex-Cote hangar Howard Hughes

Fot. arch. Tex-Cote

Hangar, zbudowany przez Howarda Hughesa w 1945 roku w obecnej dzielnicy Los Angeles Playa Vista, zostanie wykorzystany jako przestrzeń biurowa. Architekci realizujący projekt poszukiwali ciemnej farby odbijającej promieniowanie podczerwone i nie blednącej w miarę upływu czasu.

Do pokrycia prawie 15 000 m² historycznego obiektu wybrano ostatecznie farby marki Tex-Cote, a konkretnie farbę Reflect-Tec w ciemnym odcieniu Black Bean. Odbija ona o 320% więcej promieniowania niż inne farby w tym samym kolorze. Dzięki temu metalowe powierzchnie hangaru – w tym oryginalne elementy z galwanizowanej stali i aluminium, pochodzące z lat 40. – nie będą się tak bardzo nagrzewać.

Obecnie dzielnica Playa Vista, niegdyś posiadłość ekscentrycznego miliardera i konstruktora lotniczego Howarda Hughesa, jest dziś siedzibą wielu kreatywnych firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami. Łódź latająca Hughes H-4 Hercules, nazywana pogardliwie Spruce Goose (Świerkowa Gęś), była natomiast prototypowym modelem Hughesa, który miał zostać wykorzystany podczas II wojny światowej, jednak nie został ukończony w czasie. Ostatecznie wykonano nim tylko jeden krótki lot w roku 1947. Obecnie podziwiać go można w Evergreen Aviation & Space Museum w McMinnville w stanie Oregon w USA.

Tex-Cote hangar Howard Hughes

Spruce Goose. Fot. Wikimedia Commons

Źródło: coatingsworld.com