REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby Tex-Cote na hangarze Howarda Hughesa

Wielki hangar w Los Angeles, w którym ponad pół wieku temu przechowywany był słynny Spruce Goose (Świerkowa Gęś), samolot projektu Howarda Hughesa wykonany z… drewna, przejdzie obecnie renowację. Historyczny obiekt zostanie odnowiony i przerobiony na budynek biurowy przy użyciu m.in. produktów Tex-Cote.

Tex-Cote hangar Howard Hughes

Fot. arch. Tex-Cote

Hangar, zbudowany przez Howarda Hughesa w 1945 roku w obecnej dzielnicy Los Angeles Playa Vista, zostanie wykorzystany jako przestrzeń biurowa. Architekci realizujący projekt poszukiwali ciemnej farby odbijającej promieniowanie podczerwone i nie blednącej w miarę upływu czasu.

Do pokrycia prawie 15 000 m² historycznego obiektu wybrano ostatecznie farby marki Tex-Cote, a konkretnie farbę Reflect-Tec w ciemnym odcieniu Black Bean. Odbija ona o 320% więcej promieniowania niż inne farby w tym samym kolorze. Dzięki temu metalowe powierzchnie hangaru – w tym oryginalne elementy z galwanizowanej stali i aluminium, pochodzące z lat 40. – nie będą się tak bardzo nagrzewać.

Obecnie dzielnica Playa Vista, niegdyś posiadłość ekscentrycznego miliardera i konstruktora lotniczego Howarda Hughesa, jest dziś siedzibą wielu kreatywnych firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami. Łódź latająca Hughes H-4 Hercules, nazywana pogardliwie Spruce Goose (Świerkowa Gęś), była natomiast prototypowym modelem Hughesa, który miał zostać wykorzystany podczas II wojny światowej, jednak nie został ukończony w czasie. Ostatecznie wykonano nim tylko jeden krótki lot w roku 1947. Obecnie podziwiać go można w Evergreen Aviation & Space Museum w McMinnville w stanie Oregon w USA.

Tex-Cote hangar Howard Hughes

Spruce Goose. Fot. Wikimedia Commons

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA