REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

W Norwegii stanął kościół pokryty porcelaną

Pod koniec ubiegłego roku w Porsgrunn w Norwegii oddany został do użytku niezwykły obiekt. To pokryty porcelaną kościół, który powstał na miejscu dawnej zabytkowej świątyni, zniszczonej przez ogień.

Norwegia kościół pokryty porcelaną

Fot. Rasmus Norlander / espensurnevik.no

Nowy obiekt zastąpił XVIII-wieczny kościół zniszczony w pożarze dziewięć lat temu. Projekt, wybrany na podstawie konkursu ogłoszonego w czerwcu 2015, to dzieło architekta Espena Surnevika i firmy Trodahl Architects.

Tradycyjna biel, niecodzienny materiał

Nowa świątynia zbudowana została na planie starej. Oprócz tego kościół utrzymany jest w kolorze śnieżnej bieli, co stanowi tradycję w Norwegii i symbolicznie łączy nowy obiekt z przeszłością. Jak mówi Surnevik:

Zbudowanie nowego kościoła po stracie dawnego wskutek pożaru to w stosunku do lokalnej społeczności wymagający, wymagający zaangażowania proces. Zadanie dla architekta to stworzenie nowego budynku, w którym zapisana jest historia, ale równocześnie opowiada o przyszłości i możliwościach dzisiejszego Kościoła i społeczeństwa.

Szczególne znaczenie ma również porcelana, którą niemal w całości pokryty został kościół. W XX wieku bowiem miasto Porsgrunn słynęło właśnie z produkcji porcelany. Materiał ten wybrany został nie tylko ze względu na historyczne koneksje.

Porcelana – piękna i praktyczna

Jak wyjaśnia Surnevik, wybór padł na powłokę z porcelanę także dlatego, że prezentuje się pięknie i czysto oraz jest odporna na ogień. Po wcześniejszym pożarze inwestorowi bardzo zależało na pokryciu, które zagwarantuje lepszą ochronę przed ogniem. Architekt komentuje:

Porcelana to materiał fantastyczny pod wieloma względami. Ma niezwykłą gęstość i nie przywiera do niej brud, dlatego dłużej pozostaje czysta. Jasne powierzchnie tworzą w kościele nastrój czystości kojarzony z liturgią – dokładnie w ten sam sposób, jak to robiły w Norwegii pomalowane na biało ściany dawnych kościołów z drewna.

Wewnątrz z białą porcelaną kontrastują belki i ławki z drewna dębowego.

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA