a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneW Norwegii stanął kościół pokryty porcelaną

W Norwegii stanął kościół pokryty porcelaną

Pod koniec ubiegłego roku w Porsgrunn w Norwegii oddany został do użytku niezwykły obiekt. To pokryty porcelaną kościół, który powstał na miejscu dawnej zabytkowej świątyni, zniszczonej przez ogień.

Norwegia kościół pokryty porcelaną

Fot. Rasmus Norlander / espensurnevik.no

Nowy obiekt zastąpił XVIII-wieczny kościół zniszczony w pożarze dziewięć lat temu. Projekt, wybrany na podstawie konkursu ogłoszonego w czerwcu 2015, to dzieło architekta Espena Surnevika i firmy Trodahl Architects.

Tradycyjna biel, niecodzienny materiał

Nowa świątynia zbudowana została na planie starej. Oprócz tego kościół utrzymany jest w kolorze śnieżnej bieli, co stanowi tradycję w Norwegii i symbolicznie łączy nowy obiekt z przeszłością. Jak mówi Surnevik:

Zbudowanie nowego kościoła po stracie dawnego wskutek pożaru to w stosunku do lokalnej społeczności wymagający, wymagający zaangażowania proces. Zadanie dla architekta to stworzenie nowego budynku, w którym zapisana jest historia, ale równocześnie opowiada o przyszłości i możliwościach dzisiejszego Kościoła i społeczeństwa.

Szczególne znaczenie ma również porcelana, którą niemal w całości pokryty został kościół. W XX wieku bowiem miasto Porsgrunn słynęło właśnie z produkcji porcelany. Materiał ten wybrany został nie tylko ze względu na historyczne koneksje.

Porcelana – piękna i praktyczna

Jak wyjaśnia Surnevik, wybór padł na powłokę z porcelanę także dlatego, że prezentuje się pięknie i czysto oraz jest odporna na ogień. Po wcześniejszym pożarze inwestorowi bardzo zależało na pokryciu, które zagwarantuje lepszą ochronę przed ogniem. Architekt komentuje:

Porcelana to materiał fantastyczny pod wieloma względami. Ma niezwykłą gęstość i nie przywiera do niej brud, dlatego dłużej pozostaje czysta. Jasne powierzchnie tworzą w kościele nastrój czystości kojarzony z liturgią – dokładnie w ten sam sposób, jak to robiły w Norwegii pomalowane na biało ściany dawnych kościołów z drewna.

Wewnątrz z białą porcelaną kontrastują belki i ławki z drewna dębowego.

Źródło: paintsquare.com