a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbBez kategoriiBASF pomaga badaczom znaleźć lek na koronawirusa

BASF pomaga badaczom znaleźć lek na koronawirusa

BASF aktywnie pomaga naukowcom w znalezieniu skutecznego leku na nowego koronawirusa. Firma udostępniła im swoją ogromną bibliotekę substancji oraz narzędzia badawcze, w tym superkomputer Quriosity.

BASF lek na koronawirusa

Fot. DarkoStojanovic / pixabay.com

W ramach swojej akcji „Helping Hands” BASF nie tylko przekazuje środki dezynfekcyjne i maseczki ochronne. Firma zapewnia również wsparcie międzynarodowej grupie naukowców pracujących nad skutecznym lekiem na nowego koronawirusa.

Ogromna biblioteka i ogromne możliwości

Jak wyjaśnia dr Peter Eckes, prezes oddziału Bioscience Research BASF, koncern nie opracowuje co prawda aktywnych środków farmaceutycznych, ale ma ponad 150 lat doświadczenia w badaniu różnych związków. Dzięki temu dysponuje ogromną, składającą się z kilku milionów substancji biblioteką, w której znajduje się też szeroki wybór związków aktywnych. Dr Eckes mówi:

Udostępnianie naszych ogromnych możliwości badawczych to kolejny sposób, w jaki możemy przyczynić się do walki z epidemią.

Firma ma bowiem do zaoferowania więcej niż samą bibliotekę. Opracowała również specjalne programy komputerowe do projektowania cząsteczek i posiada własny superkomputer Quriosity.

Na tropie skutecznego leku

By szybko zidentyfikować odpowiednią substancję aktywną do walki z koronawirusem SARS-CoV-2, ośrodki akademickie na całym świecie testują z udziałem hodowli komórkowych dostępne obecnie leki stosowane w przypadku innych chorób wirusowych. Istnieje jednak duża obawa, że nie okażą się one skuteczne, dlatego konieczne jest poszukiwanie nowych, potencjalnie skuteczniejszych związków pochodnych. I tu do akcji wkroczył BASF.

Naukowcy zatrudnieni w firmie przeszukali komputerowo bibliotekę związków, poszukując substancji podobnych do tych używanych obecnie do walki z wirusami. I zidentyfikowali około 150 obiecujących kandydatów na skuteczny lek w walce z nowym koronawirusem. Następnie firma udostępniła je bezpłatnie badaczom pracujących nad lekiem. Jak mówi dr Matthias Witschel, pracownik naukowy w oddziale Bioscience Research BASF:

Od wielu lat wspieraliśmy badania naukowe nad lekami na różne choroby, takie jak malaria. Dlatego byliśmy w stanie szybko pomóc, wykorzystując nasze kontakty i procesy.

Do poszukiwania skutecznego leku zaangażowany został również superkomputer BASF, Quriosity. Pozwolił on wygenerować 20 modeli związków, które mogłyby być potencjalnymi inhibitorami głównej proteazy nowego koronawirusa – a tym samym skutecznie go zwalczać. I choć droga od modelu do skutecznego leku jest długa i kręta, być może wkrótce ujrzymy efekty tych wspólnych działań.

Źródło: BASF