REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Vantablack w sprayu

Najczarniejszy materiał na świecie – Vantablack firmy Surrey NanoSystems – jest już dostępny w formie sprayu! Vantablack S-VIS może być aplikowany na dużą skalę na praktycznie każdej powierzchni. Otwiera to drogę do wielu nowych zastosowań.

Vantablack

Fot. arch. Surrey NanoSystems

Dotychczas farba Vantablack była nanoszona na podłoża poprzez proces CVD, który jest drogi i może być stosowany tylko dla obiektów o ograniczonych rozmiarach. Spray znacznie poszerza zakres zastosowań, pozwala bowiem powlekać również duże elementy o skomplikowanym kształcie. Ponadto aplikacja takiej farby przebiega w temperaturze, jaką bez problemu znoszą tradycyjne tworzywa sztuczne.

Mimo aplikacji prostą metodą natryskową uzyskana powłoka wykazuje właściwości zbliżone do tradycyjnej farby Vantablack – pochłania 99,8% padającego światła. Oznacza to, że pochłania ok. 17 razy więcej światła niż superczarna farba wykorzystywana do absorbowania światła rozproszonego w teleskopie Hubble’a. Dzięki tak silnej absorpcji promieniowania świetlnego pokryte farbą Vantablack S-VIS obiekty sprawiają wrażenie dwuwymiarowych czarnych dziur i trudno jest ustalić topografię ich powierzchni.

99,9% pochłanianego światła

Jedyny dostępny komercyjnie materiał, który jest jeszcze ciemniejszy niż wersja S-VIS, to tradycyjny Vantablack. Ustalił on światowy rekord – pochłania aż 99,965% padającego światła. Materiał ten, którego sekretem jest sieć nanorurek, powstał z myślą o systemach obrazowania i kalibracji do obserwacji ziemi z satelitów, gdzie poprawia czułość sprzętu, zwiększając absorpcję promieniowania rozproszonego.

Od tamtej pory jednak lista zastosowań znacznie się wydłużyła: jest również wykorzystywany na elementach kolektorów słonecznych, funkcjonalnych powierzchniach w budownictwie, projektorach kinowych, soczewkach i przegrodach. Zdolność Vantablack do oszukiwania ludzkiego wzroku daje również wiele możliwości projektantom dóbr luksusowych i biżuterii (a także artystom, którzy jednak od niedawna muszą się obejść smakiem – a wszystko przez sira Anisha Kapoora). A po wprowadzeniu do sprzedaży farby w sprayu możemy liczyć na to, że ten obszar zastosowań jeszcze się powiększy.

Źródło: Surrey NanoSystems

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA