a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Usuwanie graffiti

Zastanawiałeś się kiedyś, na czym polega usuwanie graffiti? Jak to się dzieje, że to co szpeci ścianę znika, a pieczołowicie naniesiona wcześniej powłoka malarska pozostaje nienaruszona? Przeczytaj i dowiedz się!

graffiti

Fot. leadesign (sxc.hu)

Grunt to dobre zaplanowanie całej operacji. Graffiti Hurts podaje trzy kroki, których nie możemy zignorować, jeśli chcemy by usuwanie graffiti zakończyło się sukcesem:

1. Określenie rodzaju podłoża i substancji, jaką mamy usunąć.
2. Wybranie właściwej metody usuwania graffiti.
3. Zastosowanie powłoki ochronnej.

Rodzaj podłoża i substancji, jaka ma zostać usunięta
Cegła, kamień, beton, aluminiowy siding, znaki drogowe, przystanki, chodniki, powierzchnie drewniane, szkło… To tylko niektóre przykłady obiektów i powierzchni, które mogą być zdewastowane przez graffiti. Nie można ich wszystkich wrzucić do jednego worka. Ostrza stosowane do zdrapywania farby z gładkich powierzchni, takich jak szkło, będą oczywiście zupełnie bezużyteczne w przypadku cegieł czy kamienia. Niektóre podłoża są też zbyt wrażliwe, by traktować je agresywnymi chemikaliami. Owszem, zniszczymy w ten sposób graffiti, ale przy okazji i ścianę… Szczególny przypadek to obiekty historyczne, zabytkowe, których czyszczenie wymaga najwyższej ostrożności i zatwierdzonych przez autorytety procedur.

Uwagę trzeba też zwrócić na substancję, którą wykonane jest niechciane malowidło. Nie zawsze jest to zwykła farba w sprayu. Zdarzają się i rysunki markerem, pastą do butów, szminką lub po prostu wyryte na ścianie. Prócz tego dobór techniki czyszczenia powinien zależeć od czasu, po którym zabieramy się do pracy; im dłużej graffiti pozostaje na ścianie, tym trudniej je usunąć i tym cięższą broń trzeba wytoczyć.

Metody usuwania graffiti
Technika najprostsza, najtańsza i dostępna nie tylko dla profesjonalistów, ale i amatorów, którzy chcieliby na własną rękę pozbyć się szpecących malowideł, to zamalowywanie. Polega oczywiście na pokryciu graffiti nową warstwą farby. Prócz wymienionych plusów jej niewątpliwą zaletą jest również fakt, że w porównaniu z innymi technikami jest stosunkowo bezpieczna – nie wymaga stosowania szkodliwych chemikaliów i innych narzędzi czy zabiegów, które mogłyby zagrażać życiu lub zdrowiu.

Na większą skalę ściany są często czyszczone przy pomocy chemikaliów. Istnieje cały szereg tego typu środków, a im silniejszy rozpuszczalnik, tym szybciej będzie on w stanie pozbyć się farby. Przesada nie jest jednak wskazana – wykorzystanie tak silnych chemikaliów wymaga doświadczenia, dużej ostrożności i ochrony osobistej, a ponadto, jak wspomnieliśmy poprzednio, środki takie nie nadają się do wszystkich podłoży.

Inna przemysłowa technika usuwania niechcianych malowideł to działanie na podłoże strumieniem wody pod ciśnieniem. Optymalne ciśnienie pozwala usunąć graffiti nie uszkadzając podłoża. Aby zwiększyć skuteczność, często najpierw stosuje się odrobinę rozpuszczalnika, a później omiata powierzchnię wodą. W tym samym celu dodaje się też niekiedy do wody ścierniwo – np. kryształy sody oczyszczonej.

Powłoka ochronna
Ten ostatni ważny krok to zabezpieczenie na przyszłość. Warstwa ochronna sprawia, że usuwanie graffiti w razie kolejnych aktów wandalizmu jest dużo prostsze.

Powłoki tego typu podzielić możemy na nietrwałe (usuwane podczas czyszczenia wraz z graffiti i po każdej takiej operacji nanoszone ponownie) lub trwałe. Obydwa typy dostępne są w wersji z pigmentem lub bez. Bezbarwne o różnych stopniach połysku pozwalają zachować naturalny wygląd podłoża, natomiast pigmentowane mają tę zaletę, że można zamalować nimi już oszpeconą powierzchnię i od razu zabezpieczyć ją na przyszłość.

Farby antygraffiti nanosić można pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Pierwsze dwie techniki gwarantują niższą emisję szkodliwych związków do atmosfery, jednak producenci farb zalecają zwykle szybki i efektywny spray.

Wśród powłok nietrwałych wyróżnia się przede wszystkim rozpuszczalnikowe silikonowe i wodorozcieńczalne polisacharydowe. Podczas usuwania z nich graffiti trzeba uważać na takie parametry jak ciśnienie (przy czyszczeniu strumieniem wody) lub rodzaj zastosowanego środka czyszczącego, bo nie zachowując odpowiedniej ostrożności możemy przy okazji zrujnować podłoże. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku powłok trwałych, które bazują zwykle na żywicach poliuretanowych. Są one bardzo odporne, dlatego do usuwania z nich graffiti można stosować nawet bardzo silne środki chemiczne.

Ot i cały sekret! A wkrótce napiszemy nieco więcej o poszczególnych metodach czyszczenia powierzchni z graffiti.

Opracowano na podstawie: Graffiti Hurts