a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneTrudny rok dla AkzoNobel

Trudny rok dla AkzoNobel

Kolejną firmą, która podała swoje wyniki finansowe za rok 2022, jest holenderski AkzoNobel. Jeden z największych producentów farb na świecie odnotował wzrost przychodów, ale zdecydowany spadek zysku operacyjnego.

Fot. arch. AkzoNobel

Miniony rok nie oszczędzał AkzoNobel. Przychody ze sprzedaży odnotowane przez koncern w 2022 roku wzrosły o 13% (lub 11% w stałych walutach) w stosunku do roku poprzedniego. Znacząco spadł za to zysk operacyjny, co związane jest przede wszystkim ze spadkiem produkcji, wyższym kosztem surowców i transportu oraz inflacją.

Zarządzanie marżą i redukcja kosztów

Skorygowany zysk EBITDA firmy wyniósł 1,157 mld €, tu również więc odnotowano spadek w stosunku do roku poprzedniego (1,436 mld € w 2021 roku). W bieżącym roku zarząd liczy jednak na lepsze wyniki – jak komentuje Greg Poux-Guillaume, dyrektor generalny AkzoNobel:

Realizując nadal nasze programy zarządzania marżą oraz redukcji kosztów, zamierzamy ograniczyć presję związaną z inflacją oraz osiągnąć w 2023 roku skorygowany zysk EBITDA na poziomie od 1,2 do 1,5 mld € – opierając się na aktualnych warunkach na rynku. Odkąd dołączyłem do firmy, osobiście doświadczyłem zaangażowania naszych zespołów na całym świecie i jestem pewien, że razem będziemy nadal poprawiać rezultaty finansowe AkzoNobel.

Koncern spodziewa się, że w roku 2023 trudności makroekonomiczne utrzymają się, wpływając na organiczny wzrost produkcji. Liczy jednak na spadek cen surowców, dzięki czemu koszty prowadzenia działalności w pewnym stopniu zmaleją.

Wyniki w raporcie

Pełne wyniki finansowe za rok 2022 oraz sam ostatni kwartał roku zaprezentowane zostały w formie cyfrowego raportu. Zainteresowanych zachęcamy do lektury.

Źródło: AkzoNobel