REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Technologie na każdą kieszeń na Paint Expo 2020

Do targów Paint Expo 2020 zostały jeszcze ponad trzy miesiące, ale już teraz zarezerwowana powierzchnia wystawiennicza jest większa niż ta z poprzedniej edycji wydarzenia. Swój udział zgłosiło około 500 wystawców, specjalizujących się we wszystkich możliwych technologiach malowania przemysłowego – od farb ciekłych przez proszkowe aż po coil coating.

Paint Expo 2020

Fot. arch. Paint Expo

Przedsiębiorstwa produkcyjne, które posiadają własne linie lakiernicze – jak wytwórcy samochodów, produktów konsumenckich czy części dla architektury – muszą się dziś mierzyć z wieloma wyzwaniami. Paint Expo jest jedyną platformą, na której mogą znaleźć dla siebie kompleksowe rozwiązania. O jakich wyzwaniach mowa?

Nowe technologie w walce z wyzwaniami rynku

Firmy posiadające własne linie lakiernicze muszą dziś niezwykle dbać o jakość swoich wyrobów, zapewniać wysoką produktywność oraz pracować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ale to nie wszystko. Konieczne jest też szybkie reagowanie na różne wielkości partii oraz wymogi projektowe. I nie ma znaczenia, czy produkt wykonany jest z metalu, tworzywa sztucznego, drewna, szkła czy kompozytu.

Z pomocą przychodzi Paint Expo – platforma, na której spotkać można setki firm, oferujących nowoczesne technologie będące wsparciem w walce z wyzwaniami rynku. Swój udział w tegorocznych targach zgłosiło dotychczas około 500 producentów z 26 krajów. Zarezerwowana powierzchnia wystawiennicza – 16 000 m² – już teraz jest większa niż ostateczna powierzchnia wystawiennicza w 2018 roku.

Targi Paint Expo to okazja, by spotkać się zarówno z przedstawicielami dużych koncernów, jak i z małymi firmami pracującymi nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Jak mówi Jürgen Haußmann, dyrektor zarządzający firmy FairFair – organizatora targów:

W ten sposób właściciele warsztatów oraz goście z firm posiadających własne lakiernie mogą zgromadzić pełną informację na temat nowinek technologicznych oraz trendów we wszystkich sektorach rynku farb przemysłowych.

Nowe roboty, precyzyjne kontrolery

Jürgen Haußmann dodaje, że jednym z najważniejszych trendów w branży farb przemysłowych jest dziś digitalizacja. I nie chodzi tylko o digitalizację poszczególnych etapów procesu malowania, ale o usieciowienie całego procesu. Wystawcy na Paint Expo oferują wiele technologii, które to umożliwiają.

I tak – na targach zaprezentowane zostaną między innymi nowe, wieloosiowe roboty zaprojektowane specjalnie z myślą o branży lakierniczej, a także nowego typu kabiny do lakierni ciekłych i proszkowych. Są to rozwiązania, które zapewniają powtarzalną jakość wykończenia, a przy tym oferują sporą elastyczność i są niedrogie. Dzięki temu idealnie nadają się także dla małych i średnich firm, zastanawiających się nad uruchomieniem własnych zautomatyzowanych linii lakierniczych.

Inny ciekawy pomysł to efektywne rozwiązania do programowania offline sekwencji ruchów robotów. Technologię można ściśle dostosować do konkretnego projektu, a nowoczesne kontrolery pistoletu lakierniczego zapewniają precyzyjną aplikację. Dostęp do parametrów malowania jest z reguły bardzo prosty – czasem wystarczy nawet smartfon lub tablet. System tego typu pozwala zmniejszyć zużycie materiału, a tym samym koszty operacyjne.

Kontrola procesu na każdym etapie

Inne fazy procesu malowania, które można zautomatyzować, to przygotowanie farby, jej dozowanie i dostosowanie koloru. Wystawcy na PaintExpo zaprezentują nowoczesne rozwiązania, które pozwolą firmom zintegrować ich systemy MES, by uzyskać automatyczny monitoring parametrów procesu takich jak ilość farby czy temperatura. Z procesem zintegrować można również systemy kontroli jakości wykończenia. Także w przypadku wykrycia defektu możliwa jest jego natychmiastowa, automatyczna naprawa.

Paint Expo 2020

Fot. arch. Paint Expo

Nie zabraknie rozwiązań, będących odpowiedzią na inny ważny trend w branży farb przemysłowych – personalizację. Wystawcy zaprezentują szeroką ofertę, jeśli chodzi o farby wielokolorowe. Ideałem, do którego dążą dzisiejsi technolodzy, to aplikacja powłok bez maskowania lub z minimalnym maskowaniem, a także mniejszy oprysk. Oprócz nowych technologii, które umożliwiają szybsze i łatwiejsze maskowanie, zaprezentowane zostaną więc również systemy aplikacji elektrostatycznej znacznie ograniczające oprysk. I, ciekawostka – technologie aplikacji, które w ogóle nie generują oprysku, stosowane już do seryjnej produkcji dachów pojazdów.

To oczywiście nie wszystko, co będzie można zobaczyć na targach Paint Expo 2020. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się w dniach 21-24 kwietnia 2020 w Karlsruhe w Niemczech.

Źródło: Doris Schulz / Paint Expo

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA