a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweTechnologie na każdą kieszeń na Paint Expo 2020

Technologie na każdą kieszeń na Paint Expo 2020

Do targów Paint Expo 2020 zostały jeszcze ponad trzy miesiące, ale już teraz zarezerwowana powierzchnia wystawiennicza jest większa niż ta z poprzedniej edycji wydarzenia. Swój udział zgłosiło około 500 wystawców, specjalizujących się we wszystkich możliwych technologiach malowania przemysłowego – od farb ciekłych przez proszkowe aż po coil coating.

Paint Expo 2020

Fot. arch. Paint Expo

Przedsiębiorstwa produkcyjne, które posiadają własne linie lakiernicze – jak wytwórcy samochodów, produktów konsumenckich czy części dla architektury – muszą się dziś mierzyć z wieloma wyzwaniami. Paint Expo jest jedyną platformą, na której mogą znaleźć dla siebie kompleksowe rozwiązania. O jakich wyzwaniach mowa?

Nowe technologie w walce z wyzwaniami rynku

Firmy posiadające własne linie lakiernicze muszą dziś niezwykle dbać o jakość swoich wyrobów, zapewniać wysoką produktywność oraz pracować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ale to nie wszystko. Konieczne jest też szybkie reagowanie na różne wielkości partii oraz wymogi projektowe. I nie ma znaczenia, czy produkt wykonany jest z metalu, tworzywa sztucznego, drewna, szkła czy kompozytu.

Z pomocą przychodzi Paint Expo – platforma, na której spotkać można setki firm, oferujących nowoczesne technologie będące wsparciem w walce z wyzwaniami rynku. Swój udział w tegorocznych targach zgłosiło dotychczas około 500 producentów z 26 krajów. Zarezerwowana powierzchnia wystawiennicza – 16 000 m² – już teraz jest większa niż ostateczna powierzchnia wystawiennicza w 2018 roku.

Targi Paint Expo to okazja, by spotkać się zarówno z przedstawicielami dużych koncernów, jak i z małymi firmami pracującymi nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Jak mówi Jürgen Haußmann, dyrektor zarządzający firmy FairFair – organizatora targów:

W ten sposób właściciele warsztatów oraz goście z firm posiadających własne lakiernie mogą zgromadzić pełną informację na temat nowinek technologicznych oraz trendów we wszystkich sektorach rynku farb przemysłowych.

Nowe roboty, precyzyjne kontrolery

Jürgen Haußmann dodaje, że jednym z najważniejszych trendów w branży farb przemysłowych jest dziś digitalizacja. I nie chodzi tylko o digitalizację poszczególnych etapów procesu malowania, ale o usieciowienie całego procesu. Wystawcy na Paint Expo oferują wiele technologii, które to umożliwiają.

I tak – na targach zaprezentowane zostaną między innymi nowe, wieloosiowe roboty zaprojektowane specjalnie z myślą o branży lakierniczej, a także nowego typu kabiny do lakierni ciekłych i proszkowych. Są to rozwiązania, które zapewniają powtarzalną jakość wykończenia, a przy tym oferują sporą elastyczność i są niedrogie. Dzięki temu idealnie nadają się także dla małych i średnich firm, zastanawiających się nad uruchomieniem własnych zautomatyzowanych linii lakierniczych.

Inny ciekawy pomysł to efektywne rozwiązania do programowania offline sekwencji ruchów robotów. Technologię można ściśle dostosować do konkretnego projektu, a nowoczesne kontrolery pistoletu lakierniczego zapewniają precyzyjną aplikację. Dostęp do parametrów malowania jest z reguły bardzo prosty – czasem wystarczy nawet smartfon lub tablet. System tego typu pozwala zmniejszyć zużycie materiału, a tym samym koszty operacyjne.

Kontrola procesu na każdym etapie

Inne fazy procesu malowania, które można zautomatyzować, to przygotowanie farby, jej dozowanie i dostosowanie koloru. Wystawcy na PaintExpo zaprezentują nowoczesne rozwiązania, które pozwolą firmom zintegrować ich systemy MES, by uzyskać automatyczny monitoring parametrów procesu takich jak ilość farby czy temperatura. Z procesem zintegrować można również systemy kontroli jakości wykończenia. Także w przypadku wykrycia defektu możliwa jest jego natychmiastowa, automatyczna naprawa.

Paint Expo 2020

Fot. arch. Paint Expo

Nie zabraknie rozwiązań, będących odpowiedzią na inny ważny trend w branży farb przemysłowych – personalizację. Wystawcy zaprezentują szeroką ofertę, jeśli chodzi o farby wielokolorowe. Ideałem, do którego dążą dzisiejsi technolodzy, to aplikacja powłok bez maskowania lub z minimalnym maskowaniem, a także mniejszy oprysk. Oprócz nowych technologii, które umożliwiają szybsze i łatwiejsze maskowanie, zaprezentowane zostaną więc również systemy aplikacji elektrostatycznej znacznie ograniczające oprysk. I, ciekawostka – technologie aplikacji, które w ogóle nie generują oprysku, stosowane już do seryjnej produkcji dachów pojazdów.

To oczywiście nie wszystko, co będzie można zobaczyć na targach Paint Expo 2020. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się w dniach 21-24 kwietnia 2020 w Karlsruhe w Niemczech.

Źródło: Doris Schulz / Paint Expo