a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneSzafa lub schowek – jaki kolor?

Szafa lub schowek – jaki kolor?

Dobór kolorystyki do szaf i schowków nie jest z pewnością gorącym tematem w magazynach i na portalach o wystroju wnętrz. Wydaje się, że kolor farby w takim miejscu jest bez znaczenia. Ale nie! Odpowiednia kolorystyka może nie tylko sprawić, że w schowku zrobi się ładniej, ale i pomóc nam w znalezieniu niektórych rzeczy... i ukryciu tych, które nie powinny rzucać się w oczy.

szafa kolor

Fot. Paint Quality Institute

Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się w przypadku szafy, garderoby czy schowka, to czy dobierać ich odcień do kolorystyki reszty pomieszczenia? Wszystko zależy od tego, czy szafa ma charakter otwarty czy nie. Jeśli jest to po prostu otwarta wnęka, to wizualnie jest częścią pomieszczenia i powinna być utrzymana w kolorze pasującym do całości wystroju. Jeśli pragniesz małej odmiany, wybierz po prostu odrobinę jaśniejszy odcień koloru na ścianie.

W większości przypadków szafa czy schowek są jednak wyraźnie oddzielone od reszty pomieszczenia drzwiami. W takim wypadku swoboda kolorystyczna jest większa. Czym się kierować? Przede wszystkim – co mieści twoja szafa? Ubrania, pościel, środki czystości? Czy jest to szafa w pokoju gościnnym, przez większość czasu pusta, czy twoja prywatna, wypchana po brzegi? Czy używasz jej na co dzień, czy upychasz tam rzadko używane świąteczne dekoracje lub stare, zapomniane sprzęty?

Fot. Mandajuice / Foter.com / CC-BY-NC-SA

Funkcja jest kluczowa. Zacznijmy od szafy na ubrania. Wyobraź sobie, że otwierasz ją rano i stajesz przed nie lada problemem – w co się ubrać. Jeśli tylko choć trochę zależy ci na swoim wyglądzie, zwracasz uwagę na odcienie i tekstury, dbasz o to, żeby wszystko do siebie pasowało. Ciemna farba i słabe światło byłyby w tym wypadku denerwujące, prawda? Masz już więc odpowiedź – biała farba z odrobiną połysku, dzięki której w szafie jest jasno i widzisz wyraźnie, co wybierasz.

Biała lub jasna, lekko pigmentowana farba to też dobry wybór do innego typu schowków – takich na pościel lub spiżarni. W jasnym wnętrzu łatwiej jest znaleźć to co potrzebne, a także sprzątnąć, jeśli coś się rozsypie lub rozleje.

Fot. remind / freeimages.com

W przypadku szaf i schowków biel nie jest jednak opcją uniwersalną. Niektóre szafy aż się proszą o ciemniejszy kolor – zwłaszcza te pełne smutnych, starych, zniszczonych przedmiotów lub sezonowych dekoracji, które przez większość roku wyglądają nie na miejscu. Po co mają się rzucać w oczy? Lepiej je ukryć, malując ściany farbą w ciemnym odcieniu.

Szafa w pokoju gościnnym, „ziemia niczyja” przez większość czasu stojąca pusta może mieć natomiast taki kolor, jaki ci się wymarzy. Zarówno jasna, jak i ciemna farba będzie mieć w tym wypadku swoje wady i zalety. Jasna nada wnętrzu schowka czysty i świeży, ale i odrobinę sterylny wygląd, podczas gdy żywsze odcienie dodadzą jej szyku. Decydujący może być fakt, że na ciemnych kolorach mniej widać kurz – a w przypadku miejsca, które jest używane tylko raz na jakiś czas, jest to istotna zaleta.

Fot. ladycompassion / Foter.com / CC BY-SA

Nie ignoruj więc koloru w swojej szafie! Następnym razem, gdy zabierzesz się za jej przemalowanie, przemyśl dobrze kwestię odcienia. Odpowiednia farba może nie tylko poprawić wygląd twojego schowka, ale i pomóc mu lepiej spełniać swoją funkcję.

Źródło: Paint Quality Institute