Na początku listopada w Lipsku odbyły się Europejskie Targi Konserwacji i Renowacji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli DENKMAL. Z wydarzeniem połączone zostało sympozjum „Kolorystyka w architekturze wczesnego modernizmu”, zorganizowane przez firmę Keim.
Targi DENKMAL odbyły się w dniach 10-12 listopada. W połączonym z nimi sympozjum firmy Keim wzięło udział 250 słuchaczy, w tym 40 z Polski. Wydarzenie otworzył prezes zarządu koncernu Keimfarben, Rüdiger Lugert.
W ramach sympozjum wystąpiło czterech prelegentów. Prof. Matthias Gröne, architekt ze Szkoły Wyższej w Esslingen, w referacie „Z biegiem lat, z biegiem barw” opowiedział o preferencjach kolorystycznych i technologicznych w okresie od secesji do końca lat 50. XX w. Z kolei architekt Helge Pitz zaprezentował berlińskie osiedle Brunona Tauta „Chata Wuja Toma” jako barwną ikonę architektury modernizmu.
Dyrektor ds. Programowych Centrum „Tel Aviv – Miasto w Bieli”, pani architekt Sharon Golan-Yaron przedstawiła wyzwania, jakie towarzyszą ochronie i zachowaniu substancji budowlanej wobec ciągłego rozwoju miasta. W ostatnim referacie, zatytułowanym „Le Corbusier i polichromia architektoniczna”, Dorothee Maier z firmy BDIA opowiedziała o historii tej koncepcji i jej dzisiejszych zastosowaniach. Trzyipółgodzinne sympozjum zakończyła krótka dyskusja.
Prócz tego na sympozjum zaprezentowana została farba pierwszej marki Keim, produkowanej już od 130 lat według tej samej formuły – Purkristalat. Dziś jest już ona rzadko stosowana w nowoczesnym budownictwie, ale wciąż cieszy się dużą popularnością w konserwacji zabytków, głównie w krajach, gdzie farby mineralne mają długą historię – takich jak Niemcy, Austria, Szwajcaria czy niektóre kraje skandynawskie.
Źródło: Keim