REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Światowy rynek farb w 2020 – kto jest nowym liderem?

Firma Statista opublikowała zestawienie największych firm farbiarskich na świecie w oparciu o sprzedaż w roku 2020. Zgodnie z nim światowym liderem jest obecnie amerykański Sherwin-Williams. Co jeszcze zmieniło się w globalnym rankingu?

światowy rynek farb 2020 nowy lider

Fot. TukTukDesign / pixabay.com

Według danych opublikowanych kilka tygodni temu przez Statistę firma Sherwin-Williams w roku 2020 uzyskała przychody ze sprzedaży równe 18 mld $. To czyni ją zdecydowanym liderem na światowym rynku – znajdujący się na drugim miejscu koncern PPG odnotował sprzedaż na poziomie 13,3 mld $.

Zdecydowany skok Sherwin-Williams

Co ciekawe, obecny lider zestawienia zanotował zdecydowany skok w porównaniu z wynikami za rok poprzedni. W rankingach Coatings World i PCI, sporządzonych na podstawie sprzedaży za rok 2019, liderem był PPG ze sprzedażą 15,1 mld $, podczas gdy przychody Sherwin-Williams wynosiły „tylko” ok. 14,32 mld $.

Po części może być to związane z profilami obu firm. Podczas gdy Sherwin-Williams słynie ze swoich farb dekoracyjnych, które w minionym pandemicznym roku cieszyły się wzmożonym zainteresowaniem, PPG specjalizuje się w produktach przemysłowych, który to sektor został najmocniej dotknięty przez pandemię.

USA sercem światowego rynku farb

Serce światowego rynku farb bije w Stanach Zjednoczonych – z zestawień Statisty i Coatings World wynika, że aż pięć spośród dziesięciu największych producentów farb na świecie ma swoją siedzibę właśnie w USA. Są to Sherwin-Williams, PPG, RPM International, Axalta Coating Systems i Masco.

światowy rynek farb lider

Sherwin-Williams awansował na zdecydowanego lidera światowego rynku farb.
Fot. D’oh Boy (Mark Holloway) / Wikimedia Commons

W czołowej dziesiątce Coatings World znalazły się oprócz tego holenderski AkzoNobel (trzecie miejsce na świecie ze sprzedażą nieco ponad 10 mld $), japońskie firmy Nippon Paint i Kansai Paint, niemieckie BASF Coatings oraz indyjskie Asian Paints. Według listy PCI w najlepszej dziesiątce mieści się także norweski Jotun (zamiast amerykańskiego Masco).

W pełnym zestawieniu Coatings World, które liczy 82 firmy, znalazł się również polski akcent. To Śnieżka, która uplasowała się na 72. pozycji z przychodami na poziomie 140 mln $.

Rynek rośnie

Rynek farb jest duży i wciąż rośnie. Według analityków Statisty jego wielkość w roku 2019 wyniosła 9,8 mld galonów, czyli ponad 37 mld litrów. Zgodnie z ich oszacowaniami mimo pandemicznych zawirowań w roku 2025 światowy rynek farb osiągnie już wartość 179 mld $.

Źródło: Statista, Coatings World, PCI

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie »

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA