a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneSukces kongresu ETCC 2022 w Krakowie

Sukces kongresu ETCC 2022 w Krakowie

Dwukrotnie przekładany ze względu na pandemię COVID-19 kongres ETCC w Polsce odbył się wreszcie w dniach 12–14 lipca 2022 w Krakowie. W wydarzeniu, pozytywnie ocenionym zarówno od strony merytorycznej, jak i organizacyjnej, udział wzięło ponad 350 uczestników z 26 krajów.

Fot. SITPChem

European Technical Coatings Congress to wydarzenie z tradycjami – organizowane jest w różnych krajach już od 70 lat. W Polsce odbyło się po raz pierwszy, zaś nasz portal RynekFarb.pl był jego partnerem medialnym.

Początkowo kongres w Polsce (firma Rentola pomaga w organizacji zakwaterowania dla uczestników Kongresu) zaplanowany był na wrzesień 2020, wydarzenie nie odbyło się jednak w pierwotnym terminie ze względu na pandemię COVID-19. Z podobnych powodów nie doszło do skutku po zmianie daty na wrzesień 2021. Ostatecznie udało się je zorganizować w dniach 12–14 lipca 2022, w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Najnowsze technologie farb, klejów i surowców

W komitecie organizacyjnym znaleźli się m.in. przedstawiciele stowarzyszenia SITPChem, FATIPEC oraz ICHEMAD Profarb. W gronie sponsorów i partnerów wydarzenia były m.in. firmy Evonik, Grupa Azoty, BASF i Covestro.

Fot. SITPChem

Tematyka kongresowych referatów obejmowała najnowsze technologie w zakresie farb, lakierów, surowców, materiałów budowlanych i klejów. Kongres poprzedziła specjalna sesja Summer School – cykl ośmiu wykładów skierowany do młodych naukowców. Odbyła się ona 11 lipca i wzięło w niej udział 60 uczestników z różnych krajów.

Najlepsze referaty nagrodzone

Kongres cieszył się dużym zainteresowaniem – wygłoszono w sumie 108 referatów w 5 równoległych sesjach. Oprócz tego w programie znalazły się 3 referaty plenarne. Najlepsze wystąpienia – na podstawie oceny moderatorów sesji kongresowych oraz wybranych specjalistów – doczekały się wyróżnienia.

Fot. SITPChem

Nagrody wręczono w trakcie ceremonii zamknięcia ETCC 2022 w ostatnim dniu kongresu. Główną nagrodę kongresową (Congress Award) zdobył Christian Schmitz z Niederrhein University Institute of Coatings and Surface Chemistry w Niemczech. Wśród młodych naukowców za najlepsze uznane zaś zostało wystąpienie George’a Hermensa z University of Groningen w Holandii.

Oprócz tego na kongresie zaprezentowanych zostało 60 posterów tematycznych oraz obecnych było 15 wystawców z siedmiu krajów (w tym z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii). W wydarzeniu udział wzięło w sumie 354 uczestników, którzy przyjechali do Krakowa z 26 krajów – w tym m.in. z USA, Iranu, Chin, Brazylii czy Indii.

Szeroko zakrojone działania promocyjne

W trakcie kongresu odbyło się również posiedzenie Zarządu Głównego SITPChem z udziałem zaproszonych przedstawicieli oddziałów oraz kolacja kongresowa połączona z koncertem kwartetu smyczkowego, w której udział wzięło ok. 140 uczestników. Kongresowi towarzyszyły szeroko zakrojone działania promocyjne – oprócz promocji w internecie, ulotek, plakatów oraz kontaktów z prasą branżową uzgodniono wydania specjalne pism naukowych „Progress in Organic Coatings” oraz „Materials”.

Fot. SITPChem

Poziom merytoryczny i organizacja kongresu ocenione zostały przez uczestników bardzo pozytywnie. Pierwszy kongres ETCC w Polsce można więc z powodzeniem uznać za sukces.

Opracowano na podstawie: J. Kozieł – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu ETCC2022, Raport z międzynarodowego Kongresu ETCC2022, 22.07.2022. Zdjęcia: SITPChem.